Рішення №274796

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України


14.11.2006 р.                                                              справа №4/146


Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:головуючого:

Старовойтової Г.Я.

суддів

Волкова Р.В., Калантай М.В.,
за участю

представників сторін :

від позивача :

Іванов І.Ю. –зав. юридичним сектором, за дов. №2707 від 01.08.2006р.

від відповідача:


не з’явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Красноармійську Донецької області

на рішення господарського суду

Донецької області

від

25.09.2006 р.

у справі

№ 4/146 ( суддя Гринько С.Ю. )

за позовом:

відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Красноармійську Донецької області

до відповідача:відкритого акціонерного товариства „Державний ощадний банк України” в особі Філії –Красноармійського відділення №2863, м.Красноармійськ Донецької області

про

стягнення зайво перерахованих страхових сум в розмірі 5 894 грн. 34 коп.


ВСТАНОВИВ:


Рішенням господарського суду Донецької області від 25.09.2006 р. у справі № 4/146 ( суддя Гринько С.Ю. ) відмовлено у задоволенні позовних вимог відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Красноармійську Донецької області, до відкритого акціонерного товариства „Державний ощадний банк України” в особі Філії –Красноармійського відділення №2863, м.Красноармійськ Донецької області, про стягнення зайво перерахованих страхових сум в розмірі 5 894 грн. 34 коп.

Не погоджуючись з рішенням господарського суду, позивач, відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Красноармійську Донецької області, звернувся з апеляційною скаргою про скасування рішення.

Позивач вважає, що місцевим господарським судом при прийнятті рішення порушені норми матеріального права, а саме: господарський суд при розгляді справи повинен був керуватися п. 13 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки у банках, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України №1596 від 30.08.1999р. та у відповідності з цим порядком вирішувати спір.

Скаржник просить скасувати рішення господарського суду та постановити нове рішення про задоволення позовних вимог Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань Україні в м.Красноармійську Донецької області.

Відповідач, відкрите акціонерне товариство „Державний ощадний банк України” в особі Філії –Красноармійського відділення №2863, м.Красноармійськ Донецької області, листом №3565 від 13.11.2006р. просив суд розглянути апеляційну скаргу без участі його представника. У відзиві на апеляційну скаргу відповідач зазначив, що власником коштів є сам клієнт банку, а у випадку смерті –його законні спадкоємці, факт смерті вкладника свідчить про те, що банк не є власником коштів і не може використовувати вклад, що є спадковим майном. Позивач, на думку відповідача, є кредитором вкладника та має право згідно ст. 1281 Цивільного кодексу України пред’являти вимоги до спадкоємців. Відповідач просить залишити апеляційну скаргу без задоволення.

Розпорядженням Донецького апеляційного господарського суду від 13.11.2006 р. відповідно до ст. ст. 28, 29 Закону України «Про судоустрій України» № 3018-ІІІ від 07.02.2002 р. для розгляду апеляційної скарги у справі №4/146 була призначена інша колегія суддів.

У відповідності до вимог ст. 811 Господарського процесуального кодексу України здійснювався запис судового засідання за допомогою засобів технічної фіксації.

Вивчивши матеріали справи, доводи заявника скарги, вислухавши представників сторін, які прибули в засідання суду, перевіривши повноту встановлених судом обставин справи та їх юридичну оцінку, судова колегія встановила.

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Красноармійську на підставі постанови про призначення страхової виплати №111 від 18.10.2005р. призначило страхові виплати у зв’язку з професійним захворюванням потерпілому на виробництві Горину Миколі Андрійовичу.

Відповідно до Закону України “Про загальнообов”язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві, які спричинили втрату працездатності” відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Красноармійську постановою №111 від 18.10.2005р. призначило постраждалому Горину Миколі Андрійовичу перераховувати щомісячно суму в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку в розмірі 1 003 грн. 69 коп. Відповідно до постанови про призначення перерахованої страхової виплати №2600 від 31.03.2006р. з 01.03.2006р. страхові виплати у зв’язку з професійним захворюванням потерпілому на виробництві Горину М.А. були збільшені та склали 1 207 грн. 44 коп.

Горин Микола Андрійович помер 16. 11.2005р. Про смерть Горина М.А. відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Красноармійську дізналося від рідних померлого.

За період після смерті Горина М.А. з 17.11.2005р. по 01.04.2006р. відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Красноармійську перерахувало на особовий рахунок Горина М.А. №19592 у відкритому акціонерному товаристві „Державний ощадний банк України” в особі Філії –Красноармійського відділення №2863, м.Красноармійськ, після його смерті суми страхових виплат у розмірі 5 894 грн. 34 коп.Позивач, відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Красноармійську, звернулось до відкритого акціонерного товариства „Державний ощадний банк України” в особі Філії –Красноармійського відділення №2863, м.Красноармійськ, з листом №1698 від 12.05.2006р. в якому просило відповідача повернути зайво перераховані кошти на ім’я Горина М.А. в сумі 5 894 грн. 34 коп.

Відповідач, відкрите акціонерне товариство „Державний ощадний банк України” в особі Філії –Красноармійського відділення №2863, м.Красноармійськ, відмовилось повертати позивачу зайве перераховані суми страхових виплат.

Позивач, керуючись ст. 1219 Цивільного кодексу України, ст. 1 Господарського процесуального кодексу України, ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” звернувся до господарського суду з позовом до відкритого акціонерного товариства „Державний ощадний банк України” в особі Філії –Красноармійського відділення №2863, м.Красноармійськ, про стягнення з відповідача зайво перераховані на особовий рахунок Горина М.А. після його смерті за період з 06.11.2005р. по 01.04.2006р. суми страхових виплат у розмірі 5 894 грн. 34 коп. Господарським судом відмовлено у задоволенні позовних вимог позивача.

Оцінюючи правильність застосування місцевим господарським судом норм діючого законодавства, судова колегія дійшла висновку, що рішення господарського суду у справі №4/164 від 25.09.2006 р. не відповідає вимогам норм матеріального і процесуального права та підлягає скасуванню з наступних підстав.

З 01.04.2001 р. набрав чинності Закон України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” № 1105-ХІУ від 23.09.1999 р. ( із змінами та доповненнями, внесеними Законами України № 2180-ІІІ від 21.12.2000 р., № 2272-ІІІ від 22.02.2001 р. ).

Згідно з вимогами ст. 8 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” обов'язковому страхуванню від нещасного випадку підлягають: 1) особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту); 2) учні та студенти навчальних закладів, клінічні ординатори, аспіранти, докторанти, залучені до будь-яких робіт під час, перед або після занять; під час занять, коли вони набувають професійних навичок; у період проходження виробничої практики (стажування), виконання робіт на підприємствах; 3) особи, які утримуються у виправних, лікувально-трудових, виховно-трудових закладах та залучаються до трудової діяльності на виробництві цих установ або на інших підприємствах за спеціальними договорами.

          Відповідно до ст. 21 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” до соціальних послуг та виплат, які здійснюються Фондом соціального страхування від нещасних випадків входить виплата пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання

          Відповідно до ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” страховими виплатами є грошові суми, які згідно із статтею 21 цього Закону Фонд соціального страхування від нещасних випадків виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.

Господарським судом відмовлено у задоволенні позову з підстав того, що власником зарахованих позивачем коштів є сам клієнт, а у випадку його смерті –його законні спадкоємці, тому у відповідності з вимогами ст. 1281 Цивільного кодексу України кредиторові, яким є позивач, належить пред’явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину.

Судова колегія Донецького апеляційного господарського суду не погоджується з зазначеним висновком господарського суду з огляду на таке.

Відповідно до ст. 1219 Цивільного кодексу України до складу спадщини не входять права та обов’язки що нерозривно пов’язані з особою спадкодавця, зокрема, права на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я.

Згідно до приписів ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” страхові виплати проводяться протягом строку, на який встановлено втрату працездатності у зв’язку із страховим випадком. Втрата працездатності була встановлена Горину М.А. безстроково до смерті і саме він мав право на отримання цих виплат.

Відповідно до п. 13 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки у банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1596 від 30.08.1999р. у разі надходження до уповноваженого банку відомостей про смерть одержувача пенсії та грошової допомоги уповноважений банк зобов'язаний припинити зарахування коштів на поточний рахунок з місяця, наступного за місяцем смерті одержувача, і зробити відповідну помітку у примірнику списку на зарахування пенсій та допомоги, що підлягає поверненню органу Пенсійного фонду або органу праці та соціального захисту населення. Суми пенсій та грошової допомоги, зараховані на поточний рахунок разом з нарахованими на них відсотками починаючи з місяця, наступного за місяцем смерті пенсіонера, підлягають поверненню уповноваженим банком відповідно органам Пенсійного фонду та соціального захисту населення не пізніше наступного операційного дня надходження відомостей про смерть одержувача.

Враховуючи викладене, судова колегія вважає, що відповідач, у відповідності з п. 13 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки у банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1596 від 30.08.1999р. повинен був повернути позивачу суми страхових виплат, що були помилково перераховані на особовий рахунок Горина М.А. з нарахованими відсотками.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України сторони повинні довести ті обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень. За приписами ст. 34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Судова колегія вважає, що позивачем у відповідності до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України доведено обгрунтованість вимог щодо стягнення з відповідача грошової суми.

Відповідно до ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обгрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.

Судова колегія вважає, що з урахуванням викладених в рішенні обставин та доводів сторін, згідно до приписів ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд не оцінив докази в їх сукупності та дійшов хибного висновку, що позивач не довів та не обгрунтував свої вимоги щодо заявлених позовних вимог.

З огляду на викладене, місцевий господарський суд дійшов не правильного висновку, що позовні вимоги відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Красноармійську Донецької області, до відкритого акціонерного товариства „Державний ощадний банк України” в особі Філії –Красноармійського відділення №2863, м.Красноармійськ Донецької області, про стягнення зайво перерахованих страхових сум в розмірі 5 894 грн. 34 коп., є необгрунтованими та не підлягають задоволенню.

З огляду на надані до матеріалів справи документи, та враховуючи вимоги ст. 1219 Цивільного кодексу України, ст. ст. 8, 21, 28, 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, п. 13 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки у банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1596 від 30.08.1999р., судова колегія Донецького апеляційного господарського суду дійшла висновку, що доводи, викладені в апеляційній скарзі є підставою для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення господарського суду у справі №4/146 від 25.09.2006р.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що норми чинного законодавства місцевим господарським судом застосовані не правильно, рішення не відповідає приписам матеріального права, а також фактичним обставинам справи, а мотиви, з яких подана апеляційна скарга, є підставою для скасування рішення.


Керуючись ст. ст. 49, 93, 99, 101, 102, 103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія Донецького апеляційного господарського суду, -


П О С Т А Н О В И Л А :


Рішення господарського суду Донецької області від 25.09.2006 р. у справі № 4/146 ( суддя Гринько С.Ю. ) –скасувати.

Апеляційну скаргу відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Красноармійську Донецької області, на рішення господарського суду Донецької області від 25.09.2006 р. у справі № 4/146 –задовольнити.

Позов відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Красноармійську Донецької області, до відкритого акціонерного товариства „Державний ощадний банк України” в особі Філії –Красноармійського відділення №2863, м.Красноармійськ Донецької області, про стягнення зайво перерахованих на особовий рахунок Горина М.А. після його смерті за період з 06.11.2005р. по 01.04.2006р. сум страхових виплат у розмірі 5 894 грн. 34 коп. –задовольнити.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства „Державний ощадний банк України” в особі Філії –Красноармійського відділення №2863 (вул. 40 років Жовтня, 146, м.Красноармійськ Донецької області, р/р 29095006, ЄДРПОУ 02789428, МФО 394233) на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Красноармійську (провулок Мостовий, 30, м.Красноармійськ Донецької області, р/р 37170400901060 УДК в Донецькій області, ЄДРПОУ 25968458, МФО 834016) зайво перераховані на особовий рахунок Горина М.А. після його смерті за період з 06.11.2005р. по 01.04.2006р. суми страхових виплат у розмірі 5 894 грн. 34 коп.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства „Державний ощадний банк України” в особі Філії –Красноармійського відділення №2863 (вул. 40 років Жовтня, 146, м.Красноармійськ Донецької області, р/р 29095006, ЄДРПОУ 02789428, МФО 394233) на користь Державного бюджету України державне мито за подання позовної заяви та апеляційної скарги в сумі 153 грн. 00 коп. та витрати на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн. 00 коп.

Доручити господарському суду Донецької області видати накази.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена у встановленому законодавством порядку в касаційну інстанцію.

Відповідно до ст. ст. 85, 99 Господарського процесуального кодексу України за згодою позивача в засіданні суду було оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Головуючий          Старовойтова Г.Я.


Судді:          Волков Р.В.


          Калантай М.В.


          

          Надруковано: 5 прим.

          1. позивачу

          2. відповідачу

          3 у справу

          4 ДАГС