Рішення №278832

Справа № 22-Ц-5408 2006 p.                                  Головуючий 1 -ї інст.АРКАТОВА К.В.

Категорія - відшкодування шкоди                            Доповідач - ЗАЗУЛИНСЬКА Т .П.

РІШЕННЯ ІМЕНЕМ     УКРАЇНИ

02 листопада 2006 року судова колегія судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області в складі:

головуючого - КАРІМОВОЇ Л.В.,

суддів- ЗАЗУЛИНСЬКОЇ Т.П.,КІРСАНОВОЇ Л.І.,

при секретарі - ЗЕЛІНСЬКІЙ І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харковаі цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Дзержинського районного суду міста Харкова від 28 серпня 2006 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Дзержинському районі міста Харкова про відшкодування матеріальної та моральної шкоди , -

встановила:

20 березня 2006 року позивач звернувся до Дзержинського районного суду міста Харкова із вказаним позовом в обгрунтування якого зазначав, що за його позовом рішенням Дзержинського районного суду міста Харкова від 14 грудня 2004 року та ухвалою судової колегії судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області від 28 березня 2005 року визнані неправомірними дії відповідача в частині:

1) несвоєчасної видачі пенсійного посвідчення, яке дає пільги на проїзд в міському транспорті; несвоєчасного повідомлення про призначення та порядок виплати пенсії;

2) по призначенню, нарахуванню пенсії в частині визначення загального стажу роботи, та визначення коефіцієнту середнього заробітку з зобов"язанням пенсійного фонду України у Дзержинському районі міста Харкова провести перерахунок на бік збільшення.

На підставі наведеного позивач вказував, що діями відповідача щодо несвоєчасної видачі пенсійного посвідчення йому заподіяна матеріальна шкода, яка полягає у витратах на користування міським транспортом з 11 червня 2004 року по 30 грудня 2004 року, та моральна шкода у вигляді негативних явищ, заподіяних незаконними діями або бездіяльністю, - і просив суд стягнути з відповідача на його користь 225 грн. матеріальної шкоди і 3000 грн. у відшкодування моральної шкоди.

Рішенням Дзержинського районного суду міста Харкова від 28 серпня 2006 року в позові ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова про відшкодування матеріальної та моральної шкоди відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати зазначене рішення суду першої інстанції, прийняти нове рішення згідно до позовних вимог та стягнути з відповідача на його користь витрати по сплаті державного мита та інформаційного-техничного забеспечення. При цьому посилається на незаконність і необґрунтованість оскаржуваного рішення та порушення районним судом вимог цивільного та цивільно-процесуального законодавства.

Заслухавши доповідь судді; пояснення позивача та його представника, які підтримали апеляційну скаргу у повному обсязі і вважають за необхідне ухвалення нового рішення про задоволення заявлених позовних вимог; перевіривши матеріали справи і обміркувавши доводи апеляційної скарги, судова колегія доходить висновку , що рішення суду підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення, виходячи з наступного: Відмовляючи в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1., районний суд виходив з того, що судом не встановлена незаконність дій відповідача щодо несвоєчасної видачі йому пенсійного посвідчення, яке дає пільги на проїзд в міському транспорті.

Такий висновок суду є помилковим і суперечить матеріалам справи, з яких убачається, що у серпні 2004 року ОСОБА_1 звернувся до Дзержинського районного суду міста Харкова зі скаргою на дії пенсійного фонду щодо несвоєчасного та неправильного нарахування пенсії і несвоєчасної видачі пенсійного посвідчення, яке давало право пільгового користування міським транспорттом.

Рішенням Дзержинського районного суду міста Харкова від 14 грудня 2004 року вимоги ОСОБА_1. задоволені частково: визнанні незаконними дії управління пенсійоного фонду України у Дзержинському районі міста Харкова щодо невидачі документу, який дає право на пільговий проїзд, з зобов"язанням фонду до його видачі, а також щодо несвоєчасного повідомлення про право на призначення і про порядок виплати пенсії. В іншій частині вимог відмовлено.

Ухвалою судової колегії судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області від 28 березня 2005 року зазначене рішення змінено: визнані неправомірними дії пенсійного фонду Дзержинського району міста Харкова з призначення і нарахування пенсії ОСОБА_1 щодо визначення загального стажу роботи і коефіцієнту стажу та середнього заробітку, з зобов'язанням фонду здійснити перерахунок пенсії з 11 червня 2004 року на бік збільшення. В іншій частині рішення районного суду залишено без змін.

Однак судове рішення, яким дії Управління пенсійного фонду України у Дзержинському районі міста Харкова щодо несвоєчасної видачі ОСОБА_1 посвідчення, що дає право на пільговий проїзд визнані неправомірними не є підставою для задоволення вимог позивача про відшкодування матеріальної і моральної шкоди відповідно до ст. 1173 ЦК України, на яку він посилався у своєму позові.

Відповідно до ст. 1173 ЦК України шкода, спричинена фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, діями або бездіяльністю органу державної влади, органу влади автономної Республіки Крим або орпгану місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування, незалежно від їх вини.

Ні в своїй позовній заяві, ні під час розгляду справи судом, ні в апеляційній скарзі ОСОБА_1 не навів норми матеріального права, які передбачають відповідальність Управління пенсійного фонду України у Дзержинському районі міста Харкова по відшкодуванню матеріальної і моральної шкоди з підстав, зазначених у його позовній заяві, а позову до Держави останній не заявляв.

Наведене свідчить про відсутність підстав для задоволенння цих вимог.

Керуючись ст.ст. 1166,1167,1173 ЦК України, ст.ст.303,304 ,п.2ч.1ст.307, ст.ст.309, 313, 314 ,316, 319 ЦПК України судова колегія, -

ВИРІШИЛА :

Апеляційну скаргу задовольнити частково.

Рішення Дзержинського районного суду міста Харкова від 28 серпня 2006 року скасувати.

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Дзержинському районі міста Харкова про відшкодування матеріальної і моральної шкоди відмовити.

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення, однак може бути оскаржене у касаційному порядку протягом двох місяців з дня набрання законної сили, безпосередньо до Верховного Суду України.