Рішення №296681

Апеляційний суд Запорізької області

Справа № 22-5622/ 2006 р.                                           Головуючий у 1 інстанції: Курдюков В. М.

Суддя-доповідач: Приймак В. М..

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2006 року                                                                              м. Запоріжжя

Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Запорізької області у складі:

Головуючого:               Приймака В. М.

Суддів:                           Бондаря В. О.

Осоцького І.І.

При секретарі:                Петровій О. Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Токмацької районної державної адміністрації на постанову Токмацького районного суду Запорізької області від "16" березня 2006 року по справі за позовом ОСОБА_1до Управління праці та соціального захисту населення Токмацької районної адміністрації про стягнення недоплаченої одноразової грошової допомоги учаснику війни, -

ВСТАНОВИЛА:

У січні 2006 року ОСОБА_1 звернулась до суд з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Токмацької районної адміністрації про стягнення недоплаченої одноразової грошової допомоги учаснику війни.

В позові зазначала, що вона є учасником війни. Згідно ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня, як учасник війни вона має право на отримання разової грошової допомоги у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком. Такі виплати проводилися не в повному обсязі. Сума недоплаченої допомоги складає за 2003 рік, 2004 рік, 2005 рік складає 1365 грн. 25 коп. Позивач просила стягнути з відповідача на її користь заборгованість у розмірі 1365 грн. 25 коп.

Постановою Токмацького районного суду Запорізької області від "16" березня 2006 року позов задоволено частково..

Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Токмацької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 заборгованість по разовій грошовій допомозі, як учаснику війни за 2004-2005 роки у розмірі 1223 грн. 35 коп.

В апеляційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення Токмацької районної адміністрації посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, просить постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову постанову.

Апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст. 201 КАС України підставами для зміни судом апеляційної інстанції постанови суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.

Судом правильно встановлено, що ОСОБА_1 є учасником війни, що підтверджено посвідченням серії Д № НОМЕР_1 від 30.07.2003 року.

Згідно ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасники бойових дій мають право на щорічну одноразову допомогу до 5 травня в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ч. З ст. 2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» нормативні акти органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, а також осіб прирівняних до них, передбачені цим Законом, є недійсними.

Суд правильно застосував положення ч. З ст. 2 Закону при вирішенні позову і обґрунтовано визнав, що відсутність коштів на виплату грошової допомоги не позбавляє учасника бойових дій права на таку допомогу.

Слід зазначити, що Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не передбачено обмеження таких виплат наявністю певних коштів чи фінансування.

Право на отримання позивачем грошової допомоги в заявленому розмірі не оспорюється відповідачем.

Разом з тим, суд першої інстанції безпідставно не прийняв до уваги заперечення відповідача в тій частині, що позивачем безпричинно пропущений річний строк на звернення до суду за захистом свого порушеного права. Суд першої інстанції вважав таке заперечення безпідставним, оскільки причину пропуску строку визнав поважною через юридичну необізнаність позивача. Однак, суд при цьому не звернув уваги, що позивачу при виданні посвідчення учасника війни повідомлялись всі його права на пільги відповідно до законодавства України, в тому числі і право на отримання допомоги. Даний факт підтверджується тим, що ОСОБА_1 протягом всіх цих років реалізувала своє право на отриманням допомоги. В зв'язку з чим судова колегія приходить до висновку про стягнення на користь позивача недоплаченої суми лише за 2005 рік.

Доводи апеляційної скарги про те, що УПСЗН є неналежним відповідачем безпідставні. Статтею 17-1 Закону "Про статус ветеранів війни, гарантії та соціального захисту" визначено, що грошові допомоги виплачуються органами праці та соціального захисту.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 198, 201, 205, 206 КАС України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА :

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Токмацької районної державної адміністрації задовольнити частково.

Постанову Токмацького районного суду Запорізької області від "16" березня 2006 року по справі за позовом ОСОБА_1до Управління праці та соціального захисту населення Токмацької районної адміністрації про стягнення недоплаченої одноразової грошової допомоги учаснику війни ЗМІНИТИ.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Токмацької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1суму недоплаченої щорічної грошової допомоги за 2005 рік в сумі 946 грн.

Постанова набирає законної сили негайно, проте може бути оскаржена до Вищого Адміністративного Суду України в касаційному порядку протягом одного місяця.

Головуючий:

Судці: