Рішення №308560

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України


12.12.2006 р.                                                              справа №18/360пн

          Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:


головуючого:

Старовойтової Г.Я.

суддів

Волкова Р.В., Калантай М.В.,


за участю

представників сторін:

від позивача:

Ізюмська Н.О. –головний спеціаліст-юрисконсульт, за дов. №66/08 від 04.09.2006р.

від відповідача:

Лях В.В. –головний спеціаліст, за дов. №65/05 від 12.12.2006р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргувідділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Куйбишевському районі м.Донецька

на рішення господарського суду


Донецької області

від

19.10.2006 р.

у справі

№ 18/360пн ( суддя Овсяннікова О.В. )

за позовом:

Управління Пенсійного Фонду України в Куйбишевському районі м.Донецька

до відповідача:
відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Куйбишевському районі м.Донецька

про

зобов’язання вчинити певні дії по підписанню акта звірки


ВСТАНОВИВ:


Рішенням господарського суду Донецької області від 19.10.2006 р. по справі №18/360пн ( суддя Овсяннікова О.В. ) частково задоволені позовні вимоги Управління Пенсійного Фонду України в Куйбишевському районі м.Донецька, до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України в Куйбишевському районі м.Донецька.

Зобов’язано відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Куйбишевському районі м.Донецька вчинити певні дії по підписанню акта звірки витрат за особовою справою потерпілого гр. Лепьошкіна С.В., якому була виплачена надбавка на постійний сторонній нагляд за період з 01.04.2006р. по 30.06.2006р. в сумі 30 грн. 12 коп. В інший частині позовні вимоги залишені без розгляду.
Не погоджуючись з рішенням господарського суду, відповідач, відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України в Куйбишевському районі м.Донецька, звернувся з апеляційною скаргою про скасування рішення господарського суду.

Заявник скарги вважає, що господарським судом при вирішенні справи неправільно застосовані норми матеріального права. Відповідач зазначає, що згідно з п. 4 ст. 39 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” Фонд фінансує витрати на постійний сторонній догляд, якщо потребу в ньому визначено висновком МСЕК. Фонд не може приймати до заліку виплати, проведені іншими страховиками, але не передбачені законодавством про державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві.

Відповідач просить скасувати рішення господарського суду та відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Позивач, Управління Пенсійного Фонду України в Куйбишевському районі м.Донецька, з доводами, викладеними в апеляційній скарзі, не погоджується. В обґрунтування своїх заперечень посилається на ст. 34 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”. Згідно до приписів цієї статті витрати на догляд за потерпілим відшкодовуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві незалежно від того, ким вони здійснені. підставою для забезпечення інвалідів необхідними видами догляду є рішення МСЕК, при цьому, інваліди І групи надають висновок МСЕК тільки для встановлення спеціального медичного догляду. Позивач просить рішення господарського суду Донецької області залишити без змін, апеляційну скаргу –без задоволення.

Розпорядженням Донецького апеляційного господарського суду від 11.12.2006р. відповідно до ст.ст. 28, 29 Закону України «Про судоустрій України»№3018-ІІІ від 07.02.2002р. для розгляду апеляційної скарги у справі №18/360пн була призначена інша колегія суддів.

Вивчивши матеріали справи, доводи заявника скарги, вислухавши представників сторін, які прибули в судове засідання, перевіривши повноту встановлених судом обставин справи та їх юридичну оцінку, судова колегія встановила.

Позивач, Управління Пенсійного Фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька, звернувся з позовом до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Куйбишевському районі м. Донецька, про зобов’язання вчинити дії по підписанню актів звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання по пенсіонеру Лепьошкіну С.В. в частині неприйнятих сум надбавки по догляду в сумі 90 грн. 35 коп. за період з 01.04.2006 року по 30.06.2006 року.

Господарський суд Донецької області частково задовольнив позовні вимоги та зобов’язав відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Куйбишевському районі м.Донецька вчинити певні дії по підписанню акта звірки витрат за особовою справою потерпілого гр. Лепьошкіна С.В., якому була виплачена надбавка на постійний сторонній нагляд за період з 01.04.2006р. по 30.06.2006р. в сумі 30 грн. 12 коп. В інший частині позовні вимоги залишені без розгляду.


Оцінюючи правильність застосування місцевим господарським судом норм діючого законодавства, судова колегія дійшла висновку, що рішення господарського суду від 19.10.2006 р. відповідає вимогам норм матеріального і процесуального права та не підлягає скасуванню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, громадянин Лепьошкін С.В. під час виконання трудових обов’язків отримав каліцтво, про що складено акт №13 від 03.03.1980р. про нещасний випадок на виробництві за формою Н-1.


Загальний розмір пенсії громадянина Лепьошкіна С.В. становить 284 грн. 69 коп., в т.ч. основний розмір пенсії –200 грн. 00 коп., надбавка за догляд –09 грн. 96 коп., дотація – 74 грн. 73 коп.

Статтями 21, 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” передбачений обов'язок Фонду соціального страхування від нещасних випадків у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або у разі його смерті при настанні страхового випадку, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання і пенсію в зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.

Відповідно до ст. 34 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” витрати на догляд за потерпілим відшкодовуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків незалежно від того, ким вони здійснюються.

Як вбачається з матеріалів справи, громадянин Лепьошкін С.В. відповідно до довідки ВТЕК №010107 є інвалідом першої групи.

Згідно до ст. 34 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” інваліди I групи подають висновок МСЕК тільки для встановлення спеціального медичного догляду.

Відповідно до Положення про забезпечення необхідними видами догляду інвалідів внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, затвердженого Постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 25.10.2005 року № 66, яке розроблено відповідно до Закону України “Про загальнобоав'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” фінансування витрат інвалідам на необхідні види догляду здійснюється безпосередньо за прямими наслідками травм або професійного захворювання (що встановлено в довідці МСЕК). Підставою для забезпечення інвалідів необхідними видами догляду є рішення МСЕК. Надбавка на постійний сторонній догляд інвалідам першої групи призначається незалежно від висновків МСЕК.

Згідно до п. 2.4 Положення інваліди першої групи внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання подають висновок МСЕК тільки для встановлення спеціального медичного догляду. На постійний сторонній догляд і побутове обслуговування інвалідам першої групи висновок МСЕК не потрібний.

З урахуванням вищенаведеного, судова колегія вважає, що гр. Лепьошкін С.В. має право на надбавку на постійний сторонній догляд відповідно до вимог законодавства.

Згідно до приписів статті 7 Закону України “Про страхові тарифи на загальнообов'язкове страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” № 2272-ІІІ від 22.02.2001 р. Фонд соціального страхування від нещасних випадків сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам ( членам їх сімей ), які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку Фонду документи, що підтверджують право цих працівників ( членів їх сімей ) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку.

Потерпілі, документи яких не передані до Фонду, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України. При цьому кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються Фондом у рахунок його страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.
Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних з виплатою пенсій, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 04.03.2003 р. за № 5-4/4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.05.2003 р., визначений механізм відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Згідно п. п. 5, 6 зазначеного Порядку органи Пенсійного фонду України з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків в районах та містах обласного значення мають здійснювати щомісячно звірки витрат на відповідні виплати до 10 числа місяця, наступного за звітним. Акти звірок подаються головним управлінням Пенсійного фонду України та управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування відповідних витрат та до 20 числа місяця, наступного за звітним, подають її до Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування від нещасних випадків. Пунктом 7 Порядку визначено, що вищезазначена довідка є підставою для перерахування Фондом соціального страхування від нещасних випадків відповідних коштів Пенсійному фонду України до 25 числа місяця, наступного за звітним.

З огляду на викладене, судова колегія дійшла висновку, що вищенаведений акт звірки є підставою для визначення зобов’язань Фонду соціального страхування від нещасних випадків перед Пенсійним Фондом України, а також, що обов’язок оформлення цього акту лежить на позивачеві та відповідачеві.


Матеріалами справи підтверджений факт того, що позивачем було виплачено потерпілому –інваліду першої групи, надбавку на постійний сторонній догляд у розмірі 30 грн. 12 коп. (із розрахунку 10 грн. 04 коп. на місяць) за період з 01.04.2006р. по 30.06.2006р. Факт того, що позивачем було виплачено потерпілому –інваліду першої групи, решту надбавки на постійний сторонній догляд у розмірі 60 грн. 23 коп. матеріалами справи не підтверджений. Крім того, відповідач у судовому засіданні не заперечував проти того, що ним дійсно не доведений факт сплати надбавки у розмірі 60 грн. 23 коп.

За таких підстав, судова колегія вважає, що місцевий господарський суд дійшов правильного висновку, що позовні вимоги про зобов’язання відповідача вчинити дії по підписанню актів звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання по пенсіонеру Лепьошкіну С.В. в частині неприйнятих сум надбавки по догляду в сумі 90 грн. 35 коп. за період з 01.04.2006 року по 30.06.2006 року підлягають задоволенню частково у розмірі 30 грн. 12 коп.

Враховуючи приписи ст. ст. 21, 28, 34 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, ст. 7 Закону України “Про страхові тарифи на загальнообов'язкове страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, Положення про забезпечення необхідними видами догляду інвалідів внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, затвердженого Постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 25.10.2005 року № 66, п. п. 5, 6, 7 Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, судова колегія вважає, що норми чинного законодавства місцевим господарським судом застосовані правильно, рішення господарського суду від 19.10.2006 р. відповідає приписам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи, а мотиви, з яких відповідачем подана апеляційна скарга, не можуть бути підставою для скасування рішення, оскільки спростовуються вищевикладеним.Керуючись ст. ст. 49, 93, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія Донецького апеляційного господарського суду, -

П О С Т А Н О В И Л А :


Рішення господарського суду Донецької області від 19.10.2006 р. у справі №18/360пн ( суддя Овсяннікова О.В. ) –залишити без змін.

Апеляційну скаргу відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Куйбишевському районі м.Донецька, на рішення господарського суду Донецької області від 19.10.2006 р. у справі № 18/360пн – залишити без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена у встановленому законодавством порядку в касаційну інстанцію.

Відповідно до ст. ст. 85, 99 Господарського процесуального кодексу України за згодою сторін в засіданні суду було оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Головуючий          Старовойтова Г.Я.


Судді:          Волков Р.В.


          Калантай М.В.


          

          Надруковано: 4 прим.

          1. позивачу

          2. відповідачу

          3 у справу

          4 ДАГС