Рішення №309912

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА          

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ          

          

05 грудня 2006 р.

№ 20-7/621-8/036

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:Удовиченка О.С. –головуючого


Яценко О.В. (доповідач у справі)


Панової І.Ю.

розглянувши касаційну скаргу

ліквідатора сільськогосподарського науково-виробничого підприємства закритого акціонерного товариства “Україна” Пасеки Т.В.

на рішення


господарського суду міста Севастополя від 26.05.2006р.

та на постанову


Севастопольського апеляційного господарського суду від 18.07.2006р.

у справі


за позовом

до


третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача

№20-7/621-8/036 господарського суду міста Севастополя

приватної фірми “Ольма”

товариства з обмеженою відповідальністю “Транс-Трейд”

сільськогосподарське науково-виробниче підприємство закритого акціонерного товариства “Україна”

про


за зустрічним позовом


до

провитребування майна з чужого незаконного володіння

товариства з обмеженою відповідальністю “Транс-Трейд”

приватної фірми “Ольма”

припинення зобов’язань заліком зустрічної однорідної вимоги


в судове засідання представники сторін не з’явилисьВСТАНОВИВ:


                    Рішенням господарського суду міста Севастополя від 26 травня 2006 року (суддя Ткаченко М.І.) у справі №20-7/621-8/036 прийнято відмову товариства з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд" від зустрічного позову до приватної фірми "Ольма" про припинення зобов'язань заліком зустрічної однорідної вимоги на суму 210540 грн. Припинено провадження у справі в частині зустрічного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд" до приватної фірми "Ольма" про припинення зобов'язань заліком зустрічної однорідної вимоги. У задоволенні позовних вимог приватної фірми "Ольма" відмовлено.

                    Не погодившись з цим рішенням господарського суду міста Севастополя від 26 травня 2006 року сільськогосподарське науково-виробниче підприємство закритого акціонерного товариства “Україна” подало апеляційну скаргу, в якій просило рішення господарського суду міста Севастополя від 26 травня 2006 року у справі №20-7/621-8/036 скасувати.

                    Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 18.07.2006р. у справі №20-7/621-8/036 ( судді: Горошко Н.П.; Сотула В.В.; Прокопанич Г.К.) апеляційну скаргу сільськогосподарського науково-виробничого підприємства "Закрите акціонерне товариство "Україна" залишено без задоволення. Рішення господарського суду міста Севастополя від 26 травня 2006 року залишено без змін.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою ліквідатор сільськогосподарського науково-виробничого підприємства закритого акціонерного товариства “Україна” Пасеки Т.В. подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 18.07.2006р. по даній справі, як прийняту з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Судова колегія, заслухавши доповідь судді Яценко О.В., розглянувши наявні матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом попередньої інстанції норм процесуального та матеріального права дійшла висновку, про відсутність правових підстав для задоволення касаційної скарги, виходячи з наступного.

                    Як встановлено судами попередніх інстанцій, приватна фірма "Ольма" звернулась до господарського суду міста Севастополя з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд" про витребування майна з чужого незаконного володіння.

                    03 червня 2002 року товариство з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд" звернулось до господарського суду міста Севастополя з зустрічною позовною заявою до приватної фірма "Ольма" про припинення зобов'язань заліком зустрічної однорідної вимоги.

                    Суди зазначили, що 06 червня 2002 року ухвалою господарського суду міста Севастополя в порядку статті 27 Господарського процесуального кодексу України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору було залучено сільськогосподарське науково-виробниче підприємство "Закрите акціонерне товариство "Україна".

                    Заявою від 29 серпня 2005року ПФ "Ольма" уточнила свої позовні вимоги і просило суд визнати недійсним угоду уступки права вимоги від 23.05.2001року укладену між СНВП ЗАТ "Україна" та ТОВ "Транс-Трейд" та стягнути з останнього відшкодування вартості безпідставно набутого майна в розмірі 312028,20грн.

                    Заявою від 05 жовтня 2005 року товариство з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд" уточнило свої зустрічні позовні вимоги та просило суд припинити його зобов'язання перед приватною фірмою "Ольма" на суму 210540 шляхом заліку зустрічної однорідної вимоги, тобто шляхом припинення зобов'язання приватної фірма "Ольма" перед товариством з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд", яке в загальній сумі складає 381600 грн. Також просить суд стягнути з приватної фірма "Ольма" непогашену заборгованість у сумі 171 060,00 грн.

10 листопада 2005 року ухвалою господарського суду міста Севастополя провадження у справі зупинено.

                    11 квітня 2006 року постановою Вищого господарського суду України касаційну скаргу приватної фірми "Ольма" на ухвалу господарського суду міста Севастополя від 10 жовтня 2005 року задоволено частково. Ухвалу господарського суду міста Севастополя від 10 жовтня 2005 року скасовано. Справу передано до господарського суду міста Севастополя до розгляду по суті.

                    Суд апеляційної інстанції встановив, що 26 травня 2006 року рішенням господарського суду міста Севастополя прийнята відмова товариства з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд" від зустрічного позову до приватної фірми "Ольма" про припинення зобов'язань заліком зустрічної однорідної вимоги на суму 210540 грн. Провадження у справі в частині зустрічного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд" до приватної фірми "Ольма" про припинення зобов'язань заліком зустрічної однорідної вимоги на суму 210540 грн. припинено. В задоволенні позовних вимог приватної фірми "Ольма" відмовлено.

                    Судами попередніх інстанцій досліджено, що товариством з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд" по накладній № 169 від 15 серпня 2001 року було отримано 660 тон пшениці 5-го класу на переробку від приватної фірми "Ольма" по усній домовленості між сторонами, що не заперечується позивачем та відповідачем (т.1 а.с.12).

                    Суд першої та апеляційної інстанції обгрунтовано звернули увагу, що отримання вказаної кількості пшениці товариством з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд" підтверджується довіреністю МАЙ № 082557 від 15 серпня 2002 року .

                    Позивач, заявляючи свої позовні вимоги посилавться на статтю 469 Цивільного кодексу України, згідно якої, особа, яка одержала майно за рахунок іншої особи без достатньої підстави, встановленої законом або договором, зобов'язана повернути безпідставно придбане майно цій особі.

                    Як випливає з накладної № 169 від 15 серпня 2001 року товариством з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд" отримано 660 тон пшениці. Підставою для відвантаження пшениці на адресу товариства з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд" була передача пшениці "на переробку".                               Суди правомірно врахували, що вказана обставина свідчить про те, що сторонами в письмовому вигляді був укладений договір на переробку 660 тон пшениці шляхом складання та підписання накладної № 169 від 15 серпня 2001 року.

                    Згідно статті 4 Закону України "Про власність", власник на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається належним йому майном. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону. Він може використовувати майно для здійснення господарської та іншої не забороненої законом діяльності, зокрема передавати його безоплатно або за плату у володіння і користування.

                    Як досліджено судами попередніх інстанцій, що 660 тон пшениці були передані власником - приватної фірми "Ольма" отримувачу - товариству з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд". Факт передачі підтверджується накладної " 169 від 15 серпня 2001 року та отримано за довіреністю серії МАЙ № 083557 від 15 серпня 2001 року.

                    Висновок суду апеляційної інстанції, що оскільки, довіреність на отримання майна була оформлена раніш ніж оформлено накладну, то це свідчить про договірні відносини між сторонами на виконання цієї господарської діяльності, є обґрунтованим і відповідає матеріалам справи.

                    Дії, які були між товариством з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд" та приватною фірмою "Ольма" свідчать про те, що майно - 660 тон пшениці було передано приватною фірмою "Ольма" та прийнято товариством з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд" обґрунтовано.

                    Таким чином, позивачем не доказана безпідставність передачі відповідачу пшениці.

          Отже, суди дійшли до вірного висновку про обґрунтованість передачі 660 тон пшениці, які були передані приватною фірмою "Ольма" та прийняті товариством з обмеженою відповідальністю "Транс-Трейд" і відмовив у задоволенні позовних вимог.

                    Крім того, стаття 33 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.

          Позивач не довів в судовому засіданні необхідних доводів того, що угода про уступку права вимоги від 23.05.2001року, укладена між СНВП ЗАТ "Україна" та ТОВ "Транс-Трейд" суперечить законодавству України.

          За таких обставин, судова колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що Севастопольським апеляційним господарським судом вірно застосовані норми матеріального та процесуального права, у зв’язку з чим підстав для скасування постанови Севастопольського апеляційного господарського суду від 18.07.2006р. не вбачається.


          Зважаючи на вищевикладене та, керуючись статтями 1115, 1117, 1119-11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України


ПОСТАНОВИВ:


1.Касаційну скаргу ліквідатора сільськогосподарського науково-виробничого підприємства закритого акціонерного товариства “Україна” Пасеки Т.В. на постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 18.07.2006р. у справі №20-7/621-8/036 залишити без задоволення.2.Постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 18.07.2006р. у справі №20-7/621-8/036 залишити без змін.
Головуючий                                                   О.С. УдовиченкоСудді О.В. ЯценкоІ.Ю. Панова