Рішення №312895

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

__________________________________________________________________________________________________________________________________________


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

"23" листопада 2006 р.

Справа № 16/448-06-12070А


Господарський суд Одеської області

У складі судді Желєзної С.П.

Секретаря судових засідань Шевченко Г.В.

За участю представників сторін:

Від позивача: Клішина С.О. по дов. №01-6068 від 08.11.2006р.;

Від відповідача: не з’явився


Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань №404 господарського суду Одеської області (м. Одеса) адміністративну справу за позовом Державної виконавчої служби Одеської області до управління Державної автомобільної інспекції головного управління МВС України в Одеській області в особі 2-го міжрайонного відділу ДАІ про зобов’язання вчинити певні дії, -



ВСТАНОВИВ:


Державна виконавча служба Одеської області (ДВС Одеської області) звернулась до господарського суду Одеської області з позовними вимогами до Управління державної автомобільної інспекції головного управління УМВС України в Одеській області в особі 2-го міжрайонного відділу ДАІ (далі по тексту 2-й міжрайонний відділ ДАІ) про зобов’язання здійснити реєстрацію транспортного засобу. Свої вимоги позивач обґрунтовує неправомірністю відмови 2-го міжрайонного відділу ДАІ здійснити реєстрацію права власності на транспортний засіб, що перешкоджає позивачу у повній мірі здійснювати повноваження власника стосовно належного йому майна.

Відповідач був належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, однак представник 2-го міжрайонного відділу ДАІ на вимогу суду в судове засідання не з'явився, письмових доводів та заперечень проти позову по суті заявлених вимог не надав, у зв’язку з чим справа розглядається за наявними матеріалами в порядку, передбаченому ст. 128 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи представника позивача, суд встановив наступне.

Постановою Малиновського районного суду м. Одеси від 16.05.2003р. було конфісковано у доход держави автомобіль „Тойота Ленд Крузер” 2000 року випуску, кузов JTEBZ99J500008637.

На підставі наказу департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України № 924/7 від 09.08.2006р. на баланс державної виконавчої служби Одеської області були передані конфісковані транспортні засоби згідно з додатком, у тому числі і автомобіль „Тойота Ленд Крузер” 2000 року випуску, кузов JTEBZ99J500008637.

Відповідно до п.7 Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, у разі реєстрації, перереєстрації, зняття з обліку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998р. власники транспортних засобів - юридичні та фізичні особи або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати їх протягом 10 діб після придбання або митного оформлення, чи тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Згідно з пунктом 2 наказу департаменту Державної виконавчої служби № 924/7 від 09.08.2006р. начальнику ДВС Одеської області було доручено здійснити реєстрацію автомобілю „Тойота Ленд Крузер” 2000 року випуску, кузов JTEBZ99J500008637.

З метою реєстрації вказаного автомобілю 06.11.2006р. ДВС Одеської області звернулось до 2-го міжрайонного відділу ДАІ з проханням у встановленому порядку здійснити реєстрацію вказаного автомобілю.

У відповідності до пункту 14 Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, у разі реєстрації, перереєстрації, зняття з обліку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998р., транспортні засоби підлягають огляду з метою перевірки відповідності ідентифікаційних номерів вузлів і агрегатів обліковим даним перебування в розшуку за наявною інформацією баз даних викраденого транспорту, а технічного стану - вимогам безпеки дорожнього руху.

Відповідно до акту експертного дослідження № 639, складеного експертом відділення автотехнічної експертизи та оціночної діяльності НДЕКЦ УМВС України в Одеській області при огляді автомобілю „Тойота Ленд Крузер” 2000 року випуску, кузов JTEBZ99J500008637 було встановлено факт фальсифікації, в наслідок якого первинний ідентифікаційний номер кузову автомобіля був змінений шляхом перебівки з дванадцятого по сімнадцятий символ на номер JTEBZ99J500008637.

Згідно з п. 14 Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, у разі реєстрації, перереєстрації, зняття з обліку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998р., транспортні засоби із знищеними, фальсифікованими або підробленими ідентифікаційними номерами вузлів і агрегатів реєстрації, перереєстрації та зняттю з обліку (крім випадків вибраковування) не підлягають.

З огляду на викладене, органом ДАІ позивачу було відмовлено у реєстрації автомашини „Тойота Ленд Крузер” 2000 року випуску, кузов JTEBZ99J500008637.

Вважаючи, що відмовою відповідача були порушені права та охоронювані законом інтереси ДВС Одеської області, остання звернулася до господарського суду Одеської області з позовом до 2-го міжрайонного відділу ДАІ про зобов’язання відповідача здійснити реєстрацію автомобілю „Тойота Ленд Крузер” 2000 року випуску, кузов JTEBZ99J500008637 за ДВС Одеської області.

Дослідивши матеріали справи та положення діючого законодавства України, суд дійшов висновку щодо правомірності та обґрунтованості позовних вимог ДВС Одеської області та наявності підстав для їх задоволення з огляду на наступне.

У зв’язку з конфіскацією у доход держави автомобілю „Тойота Ленд Крузер” 2000 року випуску, кузов JTEBZ99J500008637 відповідно до постанови Малиновського районного суду м. Одеси від 16.05.2003р., зазначений автомобіль набув статусу державного майна.

Відповідно до п. 5 ст. 116 Конституції України Кабінет Міністрів України здійснює управління об'єктами державної власності відповідно до закону.

Згідно з п.4 ст. 4 Цивільного кодексу України актами цивільного законодавства є також постанови Кабінету Міністрів України.

Відповідно до п. 12 Порядку обліку, зберігання, оцінки вилученого митними органами майна, щодо якого винесено рішення суду про конфіскацію, передачі його органам державної виконавчої служби і розпорядження ним, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2001 р. N 1724 транспортні засоби та інші самохідні машини і механізми, а також спеціальна техніка, обладнання, пристрої, будівельні матеріали можуть бути передані за погодженням з Мінфіном відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11.07. 2002 р. N 387-р „Про передачу транспортних засобів, конфіскованих за рішенням судів, органам державної виконавчої служби” з метою зміцнення матеріально-технічної бази державної виконавчої служби органам державної виконавчої служби були передані конфісковані за рішеннями судів транспортні засоби у кількості 719 одиниць у задовільному технічному стані на безоплатній основі, крім того МВС України було доручено забезпечити їх реєстрацію в установленому порядку.

Згідно з наказом департаменту Державної виконавчої служби № 924/7 від 09.08.2006р. позивачу було передано автомобіль „Тойота Ленд Крузер” 2000 року випуску, кузов JTEBZ99J500008637.

Відповідно до ст.. 329 Цивільного кодексу України від 16.01.2003р. № 435-IV юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.

З урахуванням наведених норм чинного законодавства України, суд доходить висновку, що прийнявши на баланс автомобіль „Тойота Ленд Крузер” 2000 року випуску, кузов JTEBZ99J500008637, ДВС Одеської області, як юридичною особою публічного права, на законних підставах, було набуто право власності на цей автомобіль.

Як вбачається з листа начальника 2-го міжрайонного відділу ДАІ, свою відмову у реєстрації автомобілю „Тойота Ленд Крузер” 2000 року випуску, кузов JTEBZ99J500008637 відповідач обґрунтовує вимогами п. 14. Постанови Кабінету Міністрів України №1388 від 07.09.1998р. „Про затвердження Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок”.

Однак, за переконанням суду, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11.07. 2002 р. N 387-р „Про передачу транспортних засобів, конфіскованих за рішенням судів, органам державної виконавчої служби” не передбачено реєстрацію або відмову в реєстрації в залежності від властивостей конфіскованих транспортних засобів. Більш того зазначеним розпорядженням Кабінету Міністрів України на МВС України було покладено обов’язок забезпечити реєстрацію транспортних засобів в установленому порядку

Згідно п. 8 Правил реєстрація транспортних засобів здійснюється на підставі заяви власника, представленого особисто, і документів, що засвідчують його особистість, правомірність придбання транспортного засобу, відповідність конструкції транспортного засобу установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, що є підставою для внесення змін у реєстраційні документи.

Згідно з актом технічної експертизи про відповідність технічного стану транспортного засобу вимогам безпеки дорожнього руху від 11.10.2006р. № 29/2006 ДП „Одесстандартметрологія” автомобіль „Тойота Ленд Крузер” 2000 року випуску, кузов JTEBZ99J500008637 відповідає вимогам нормативних документів та може використовуватися за призначенням на території України.

Враховуючи правомірність набуття права власності ДВС Одеської області на автомобіль „Тойота Ленд Крузер” 2000 року випуску, кузов JTEBZ99J500008637, суд доходить висновку щодо протиправності відмови відповідача у реєстрації цього автомобілю, чим позбавляє можливості позивача користуватися та розпоряджатися автомобілем „Тойота Ленд Крузер” 2000 року випуску, кузов JTEBZ99J500008637.

Відповідно до ст. 48 Закону України “Про власність” від 07.02.1991р. №697-ХХІІ (з наступними змінами та доповненнями) Україна законодавчо забезпечує громадянам, організаціям та іншим власникам рівні умови захисту права власності. Власник може вимагати усунення будь-яких порушень його права, хоч би ці порушення і не були поєднані з позбавленням володіння, і відшкодування завданих цим збитків. Захист права власності здійснюється судом, арбітражним судом або третейським судом.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу “Підстави для звільнення від доказування”.

Згідно ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. При цьому, докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може також запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи. В свою чергу, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування (ч. 1 ст. 70 КАС України).

Відповідач письмових доводів та заперечень проти позову по суті заявлених вимог не надав, представник 2-го міжрайонного відділу ДАІ на вимогу суду в судове засідання не з’явився.

Враховуючи правомірність набуття ДВС Одеської області права власності на автомобіль „Тойота Ленд Крузер” 2000 року випуску, кузов JTEBZ99J500008637, керуючись ст.ст. 4, 329 ЦК України, ст.48 Закону України “Про власність” від 07.02.1991р. №697-ХХІІ (з наступними змінами та доповненнями), розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11.07. 2002 р. N 387-р „Про передачу транспортних засобів, конфіскованих за рішенням судів, органам державної виконавчої служби”, суд доходить висновку щодо обґрунтованості та правомірності позовних вимог, заявлених ДВС Одеської області, про зобов’язання відповідача здійснити реєстрацію зазначеного транспортного засобу за позивачем.

Відповідно до ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Підсумовуючи зазначене, 2-ий міжрайонний відділ ДАІ слід зобов’язати здійснити реєстрацію автомобілю „Тойота Ленд Крузер” 2000 року випуску, кузов JTEBZ99J500008637 за ДВС Одеської області.

Судові витрати по сплаті судового збору слід покласти відповідача згідно зі ст.ст. 87, 94 КАС України.


Керуючись ст. ст. 94, 158, 160 –163, 167 п.п. 3, 6 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України, п/п “б” п. 1 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито” від 21.01.1993р. № 7-93, суд, -



ПОСТАНОВИВ:


1.          Позов задовольнити.


2.          Зобов’язати управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Одеській області в особі 2-го міжрайонного відділу / 65003, м. Одеса, вул. Аеропортівська, 5/ здійснити реєстрацію автомобілю „Тойота Ленд Крузер” 2000 року випуску, сірого кольору, кузов JTEBZ99J500008637 за Державною виконавчою службою Одеської області / 65029, м. Одеса, вул. Ольгієвська, 8 /.


3.          Стягнути з управління Державної автомобільної інспекції УМВС України в Одеській області в особі 2-го міжрайонного відділу / 65003, м. Одеса, вул. Аеропортівська, 5/ на користь Державної виконавчої служби Одеської області / 65029, м. Одеса, вул. Ольгієвська, 8 / 3 грн. 40 коп. / три грн. 40 коп./ - судових витрат.

Відповідно до ст. 185 Кодексу адміністративного судочинства України сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції повністю або частково в порядку та у строки, передбачені ст. 186 цього Кодексу.


Постанова набирає законної сили в порядку ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.


Повний текст постанови виготовлено 24.11.2006р.



Суддя Желєзна С.П.