Рішення №321847


ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

14.11.06р.


Справа № 7/326-06

За позовом Комунального позашкільного навчального закладу "Дніпропетровський обласний Центр науково-технічної творчості та інформаційних технологій учнівської молоді", м. Дніпропетровськ

До Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Дніпропетровська обласна рада, м. Дніпропетровськ

Про визнання права власності

                                                                                 Суддя Коваль Л.А.

Представники:

Від позивача: директор Волкова Л.В.;

Від відповідача: не з'явився;

Від третьої особи: заступник завідувача юридичного відділу апарату ради Анікєєва С.Є., дов. № 8/31-111 від 27.01.2006 р.

СУТЬ СПОРУ :

Комунальний позашкільний навчальний заклад “Дніпропетровський обласний Центр науково-технічної творчості та інформаційних технологій учнівської молоді" (м. Дніпропетровськ) просить визнати право власності на об'єкт завершеного будівництва - триповерхового будинку, одноповерхового переходу, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Ульянова, 4 за територіальною громадою сіл, селищ, міст Дніпропетровської області, а також право оперативного управління на це майно за собою.

Позовні вимоги мотивовані тим, що зазначений об’єкт підпадає під визначення самочинного будівництва, оскільки на момент завершення будівництва позивач не мав дійсного дозволу на проведення будівельних робіт. Позивач є користувачем земельної ділянки, на якій збудовано об’єкт. Будівництво здійснювалося за рахунок бюджетних коштів. Правове обґрунтування позову –ч. 5 ст. 376 ЦК України, відповідно до якої на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб. Відповідно до статуту майно позивача є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Дніпропетровської області і закріплюється за позивачем на праві оперативного управління.

Відповідач проти позову заперечує тим, що не оспорює заявлене право.

Згідно ухвали господарського суду від 25.10.2006р. до участі в справі в якості третьої особи залучено Дніпропетровську обласну раду.

Третя особа заперечень за позовом не висловила.

В судовому засіданні 11.10.2006р. оголошено перерву на 25.10.2006р. Розгляд справи відкладався з 25.10.2006р. на 08.11.2006р., з 08.11.2006р. на 14.11.2006р.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, третьої особи, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В:

Відповідно до наказу Дніпропетровського обласного відділу народної освіти від 14.07.1975р. № 37 Обласній станції юних техніків наказано зайняти будівлю по вул. Ульянова, 4, переобладнав кімнати в лабораторії для занять технічних гуртків; централізованій бухгалтерії обласного відділу народної освіти поставити зазначену будівлю на баланс Обласної станції юних техніків.

В подальшому, згідно з рішенням Дніпропетровської обласної ради від 28.12.2001р. № 495-19/XXIII перейменовані підприємства і заклади, що належать до спільної власності територіальних громад області: обласний центр науково-технічної творчості та інформаційних технологій учнівської молоді (м. Дніпропетровськ, вул. Ульянова, 4) –в комунальний заклад освіти „Дніпропетровський обласний Центр науково-технічної творчості та інформаційних технологій учнівської молоді”, згідно з рішенням Дніпропетровської обласної ради від 26.03.2004р. № 358-15/XXIV обласний центр науково-технічної творчості та інформаційних технологій учнівської молоді (м. Дніпропетровськ, вул. Ульянова, 4) перейменовано в комунальний позашкільний навчальний заклад „Дніпропетровський обласний Центр науково-технічної творчості та інформаційних технологій учнівської молоді”.

Відповідно до рішення Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради народних депутатів від 20.04.1995р. № 467 Управлінню народної освіти облвиконкому надана в тимчасове користування строком на 2 роки земельна ділянка по вул. Ульянова, 4, площею 0, 2 га за рахунок міської забудови для проектування та реконструкції центру науково-технічної творчості учнівської молоді та інформаційних технологій. Рішенням Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 19.12.1997р. № 1955 строк дії рішення від 20.04.1995р. № 467 продовжено до 01.01.1999р.

На підставі зазначених рішень між Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради та Управлінням освіти облдержадміністрації в особі обласного центру науково-технічної творчості та інформаційних технологій учнівської молоді укладено договір № 1245/09 про надання в тимчасове користування земельних ділянок - земельної ділянки по вул. Ульянова, 4. Дія договору також продовжувалася до грудня 2000р., до грудня 2002 року.

Згідно з наказом Управління освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації від 18.03.2002р. № 202 за актом передачі знятий з обліку Управління та переданий на облік обласного центру науково-технічної творчості та інформаційних технологій учнівської молоді об’єкт незавершеного будівництва 3-х поверховий будинок і одноповерховий перехід, проектна назва: „Реконструкція майстерень і гаражів ОЦ НТТ та ІТУМ”, який знаходиться на території обласного центру науково-технічної творчості та інформаційних технологій учнівської молоді по вул. Ульянова, 4, балансова вартість 1 234 468, 00 грн.

Відповідно до договору оренди землі від 15.11.2005р., укладеного на підставі рішень Дніпропетровської міської ради від 19.11.2003р. № 242/13 та від 21.09.2005р. № 100/30 позивач є орендарем земельної ділянки по вул. Ульянова, 4 (Кіровський район), зареєстрована в Державному реєстрі земель за кадастровим номером 1210100000:06:070:0032, загальною площею 0, 1735 га. Договір укладено на два роки. Дата реєстрації договору 01.12.2005р. Тобто, земельна ділянка до 01.12.2007р. знаходиться в правомірному користуванні позивача.

Згідно акту робочої комісії приймання об’єкта „Реконструкція майстерень та гаражів”, вул. Ульянова, 4, від 24.11.2004р., призначеної Управлінням освіти та науки облдержадміністрації, реконструйовані приміщення майстерень та гаражів комунального позашкільного учбового закладу „Дніпропетровський обласний центр науково-технічної творчості і інформаційних технологій учнівської молоді” прийняти в експлуатацію та на баланс.

За довідкою позивача від 30.05.2006р. № 249 станом на 30.05.2006р. у позивача по бухгалтерському обліку рахується незавершене капітальне будівництво, розташоване за адресою: вул. Ульянова, 4, в сумі 1 739 850, 00 грн.

За висновком за результатами інструментального обстеження та експертизи конструкцій реконструйованої будівлі майстерень та гаража по вул. Ульянова, 4 в м. Дніпропетровськ, складеним Придніпровською державною академією будівництва та архітектури (ліцензія серії АБ № 205927), будівля збудована в складних інженерно-геологічних умовах з застосуванням конструктивних заходів, що відповідають діючим нормам. По фундаментам є необхідні запаси для мети забезпечення нормальної експлуатації будівлі. Деформацій конструкцій в будівлі не зафіксовано. Пошкоджень в залізобетонних та кам’яних конструкціях будівлі, що впливають на нормальну експлуатацію, не виявлено. В цілому їх стан класифікується як нормальний категорії К-1. Станом на липень 2006 року будівля не має конструктивних недоліків, збудована з дотриманням будівельних норм і правил і може бути введена в експлуатацію після виконаної реконструкції.

Будівництво (реконструкція) будівлі в певні періоди здійснювалося за наявності дозволів на виконання будівельних робіт, в певні періоди –за їх відсутності. Строк дії останнього дозволу на виконання будівельних робіт (дозвіл від 07.02.2001р. № 39/96) –до 31.12.2001р.

04.05.2006р. позивач звернувся до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю з питання продовження дії дозволу на виконання будівельних робіт та отримав відмову, оскільки роботи завершені, а на час їх виконання позивач за дозволом не звертався.

За загальним правилом, встановленим ч. 2 ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Відповідно до ч.1 ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Отже, на земельній ділянці, що перебуває в оренді у позивача, внаслідок реконструкції за наявності відповідних погоджень здійснено будівництво, яке є самочинним з огляду на відсутність дозволів на виконання будівельних робіт на весь час будівництва.

Самочинне будівництво не може відповідно до вимог закону за актом вводу бути введеним в експлуатацію.

Відповідно до ч. 5 ст. 376 ЦК України на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.

З матеріалів справи не вбачається порушення самочинним будівництвом прав інших осіб, а земельна ділянка перебуває у позивача в користуванні.

За викладених вище обставин, суд вбачає підстави для визнання права власності на самочинне будівництво.

Відповідно до статуту Комунального позашкільного навчального закладу „Дніпропетровський обласний Центр науково-технічної творчості та інформаційних технологій учнівської молоді”, затвердженого рішенням Дніпропетровської обласної ради від 26.03.2004р. № 358-15/XXIV, перереєстрованого Виконкомом Дніпропетровської міської ради 22.04.2004р., реєстраційний номер 929, засновником Закладу є територіальні громади сіл, селищ, міст Дніпропетровської області в особі органу управління майном Дніпропетровської обласної ради. Майно Закладу є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Дніпропетровської області і закріплюється за ним на праві оперативного управління.

Відповідно до ч.1 ст. 172 ЦК України територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом.

Відповідно до ч.1 ст. 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Відповідно до ч. 4 цієї ж статті районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.

Відповідно до ст. 78 Господарського кодексу України комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління. Орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами. Майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).

За викладеного, правомірно заявлені вимоги визнати право власності на об'єкт завершеного будівництва - триповерхового будинку, одноповерхового переходу, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Ульянова, 4 за територіальною громадою сіл, селищ, міст Дніпропетровської області, а також право оперативного управління на це майно за Комунальним позашкільним навчальним закладом “Дніпропетровський обласний Центр науково-технічної творчості та інформаційних технологій учнівської молоді" за відсутності акту вводу об’єкту в експлуатацію.

Враховуючи викладені обставини будівництва, суд не вбачає вини відповідача у виникненні спору та на підставі положень ст. 49 ГПК України витрати у справі відносить на позивача.

При звернені з позовом позивачем недоплачене державне мито в сумі 0, 50 грн., яке підлягає стягненню з позивача до державного бюджету.

Керуючись ст.ст. 1, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Визнати право спільної власності на об'єкт завершеного будівництва - триповерхового будинку, одноповерхового переходу, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Ульянова, 4 за територіальною громадою сіл, селищ, міст Дніпропетровської області в особі Дніпропетровської обласної ради (49000, м. Дніпропетровськ, пр. Кірова, 2), а також право оперативного управління на цей об’єкт за Комунальним позашкільним навчальним закладом “Дніпропетровський обласний Центр науково-технічної творчості та інформаційних технологій учнівської молоді" (49101, м. Дніпропетровськ, вул. Ульянова, 4, ідентифікаційний номер 02139952).

Витрати у справі віднести на позивача.

Стягнути з Комунального позашкільного навчального закладу “Дніпропетровський обласний Центр науково-технічної творчості та інформаційних технологій учнівської молоді" (49101, м. Дніпропетровськ, вул. Ульянова, 4, ідентифікаційний номер 02139952) на користь Державного бюджету України в особі відділення Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, ЄДРПОУ 24246786, рахунок 31111095600005 в Відділенні банку УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код бюджетної класифікації 22090200, державне мито в сумі 0, 50 грн.,

про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.


Суддя Л.А.Коваль

Дата підписання рішення,

оформленого відповідно до ст. 84 ГПК України, - 21.12.2006р.