Рішення №349173

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

_____________________________________________________________________________

ОКРЕМА У Х В А Л А

"19" грудня 2006 р.                                 Справа № 15/348-АП-06

Господарський суд Херсонської області у складі судді   Клепай З.В.  розглянувши справу 

за позовом:  Приватного підприємця ОСОБА_1

до:  Великоолександрівської селищної ради

про  визнання нечинним рішення

          14 грудня 2006 року господарським судом розглянута справа за позовом ПП ОСОБА_1 до Великолександрівської селищної ради з вимогою визнати відсутність повноважень у відповідача -Великоолександрівської селищної ради, щодо визнання незаконним, з мотивів невідповідності законам України, та скасуванню рішення виконавчого комітету Великоолександрівської  селищної ради НОМЕР_1 "Про надання земельної ділянки" площею 0,014га на умовах оренди терміном на 4 роки 11 місяців із земель загального користування АДРЕСА_1 для здійснення підприємницької діяльності ПП ОСОБА_1 та з вимогою визнати нечинним рішення відповідача НОМЕР_2 "Про протест прокурора Великоолександрівського району  НОМЕР_3 на рішення виконавчого комітету НОМЕР_1 як таке, що прийнято з перевищенням повноважень, наданих Конституцією та законами України, незаконне, необгрунтоване, та як таке, що порушує права і законні інтереси приватного підприємця ОСОБА_1, та також просить стягнути з відповідача моральну шкоду в сумі 5000грн.

          Позов задоволено частково. В частині визнання нечинним рішення Великоолександрівської селищної ради НОМЕР_2 "Про протест прокурора Великоолександрівського району  НОМЕР_3 на рішення виконавчого комітету НОМЕР_1 як таке, що прийнято з перевищенням повноважень, наданих Конституцією та законами України.

В процесі розгляду справи встановлено, що 29 вересня 2006 року Великоолександрівська селищна рада рішенням НОМЕР_2 "Про протест прокурора Великоолександрівського району НОМЕР_3 на рішення виконавчого комітету НОМЕР_1" скасувала рішення виконавчого комітету ради НОМЕР_1 "Про надання земельної ділянки площею 0,014 га на умовах оренди терміном на 4 роки 11 місяців із земель загального користування АДРЕСА_1 для здійснення підприємницької діяльності П.П. ОСОБА_1" Рішення скасоване з посиланням на норми ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", якою передбачена виключна компетенція селищної ради та п.34 якої передбачено, що до виключної компетенції селищної ради відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. При винесені рішення Великоолександрівською селищною радою не враховано, що відповідно до ст. 59 цього Закону рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку. Питання щодо надання земельної ділянки в оренду не є питанням, яке відноситься до власної компетенції виконавчих органів,  передбачених ст.33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", а тому у позивача взагалі відсутнє право скасовувати рішення виконкому, яке прийнято ним щодо виділення позивачу земельної  ділянки, оскільки ст. 33 Закону не відносить вирішення цих питань ні до власної компетенції ні до делегованої компетенції виконкому.

       Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, тобто, оскільки земельна ділянка, яка виділена відповідачу розташована на території смт. Велика Олександрівка, то це є земля комунальної власності громади смт. Велика Олександрівка і рішення про передачу її в оренду повинна приймати відповідна рада, а не її виконком, таким чином це рішення підлягає скасуванню з мотивів його незаконності у зв'язку з перевищенням повноважень виконкомом, а тому відповідач при розгляді протесту прокурора та вирішені питання про скасування рішення виконкому НОМЕР_1 повинен був керуватись ст.59 цього Закону, тобто звернутись до суду за скасуванням рішення у зв'язку з його невідповідністю  законам України  в судовому порядку. 

Таким чином Великоолександрівською селищною радою оскаржуване рішення прийнято з перевищенням повноважень, що привело до часткового скасування її рішення.

На підставі викладеного та керуючись ст.166 КАСУ, суд

у х в а л и в:

1.Винести окрему ухвалу на адресу Великоолександрівської селищної ради.

2.Зобов'язати Великоолександрівську  селищну  раду  вжити заходи щодо причин та умов, що сприяли порушенню норм чинного законодавства при винесені рішення НОМЕР_2 "Про протест прокурора Великоолександрівського району  НОМЕР_3 на рішення виконавчого комітету НОМЕР_1"

3.Про вжиті заходи прошу повідомити господарський суд у строки, встановлені ст.166 КАСУ.

Суддя                                                                         З.В. Клепай