Рішення №353814

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

__________________________________________________________________________________________________________________________________________


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


"13" листопада 2006 р.

Справа № 15/255-06-6911А

16 год. 23 хв. м. Одеса


Господарський суд Одеської області у складі:

судді Петрова В.С.

при секретарі Стойковій М.Д.


За участю представників сторін:

від позивача – Асташенкова О.І.;

від відповідачів:

1)          Крижанівської сільської ради –Артьомова Д.Є.;

2) ТОВ „Меркурій” –Реворук Д.В.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Одеської міської ради до Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, Товариства з обмеженою відповідальністю „Меркурій” про визнання недійсними рішення та договору оренди земельної ділянки,


ВСТАНОВИВ:


Одеська міська рада звернулась до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області про визнання недійсними рішення відповідача від 25.12.2003 р. № 355 „Про надання земельної ділянки ТОВ „Меркурій” та договору оренди земельної ділянки від 30.12.2003 р. № 106 за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні відповідача –Товариства з обмеженою відповідальністю „Меркурій”, посилаючись на наступне.

Відповідно до вимог ст. 83 Земельного Кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. Крім того, у комунальної власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

Згідно п.п. 1, 8 ст. 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на землю, а також право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів.

Також земля у межах м. Одеси є матеріальною і фінансовою основою територіальної громади в особі Одеської міської ради.

Як з’ясовано Одеською міською радою, Крижанівською селищною радою Комінтернівського району Одеської області було прийнято рішення від 25 грудня 2003 року № 355 „Про надання земельної ділянки ТОВ „Меркурій", на підставі якого було затверджено та укладено договір від 30 грудня 2003 року № 106 оренди земельної ділянки площею 0, 970 га, розташованої за адресою: м. Одеса, Дніпропетровська дорога, 99 „б" для будівництва та експлуатації торгівельно-розважального комплексу. Оскаржуваним рішенням було затверджено проект відведення земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю „Меркурій" для будівництва та експлуатації торгівельно-розважального комплексу і надано ТОВ „Меркурій" для будівництва та експлуатації торгівельно-розважального комплексу в довгострокову оренду терміном на 49 років, земельну ділянку загальною площею 0,970 га.

Так, позивач вважає, що рішення Крижанівської селищної ради Комінтернівського району Одеської області від 25 грудня 2003 року № 355 „Про надання земельної ділянки ТОВ „Меркурій” та договір оренди земельної ділянки від 30 грудня 2003 року № 106 є незаконними та такими, що не відповідають дійсності, на підставі наступного.

Одеською міською радою було прийнято рішення від 20.07.2001 року № 2655-ХХШ „Про погодження межі м. Одеси”. В додатку № 1 до даного рішення вказані межі міста Одеси по суміжності з Крижанівською сільською радою Комінтернівського району Одеської області: межа міста починається від автодороги Одеса-Дніпропетровськ і проходить в південно-східному напрямку по північно-східній стороні вулиці Паустовського до Дніпропетровської дороги, повертається на південний захід і по східній стороні вулиці доходить до вулиці Бочарова. Далі межа повертає на південний схід і проходить по північно-східній стороні вулиці Бочарова, і обминає багатоповерхову житлову забудову, доходить до вулиці Марсельської і по південно-західній її стороні виходить на Дніпропетровську дорогу. Потім межа повертає на південний захід і по східній стороні Дніпропетровської дороги виходить на автодорогу Одеса-Миколаїв, перетинає її і по межі земель міста доходить до Чорного моря.

Рішення Одеської міської ради від 20.07.2001 року № 2655-ХХШ „Про погодження межі м. Одеси” було затверджено рішенням Одеської обласної ради від 07.08.2001 року за № 347-ХХІП „Про межі міста Одеси” та Постановою Верховної ради України від 07.02.2002 р. № 3064- III „Про зміну меж міста Одеси Одеської області”, якою у межі міста Одеси було включено 361,0 гектара земель Крижанівської сільської ради Комінтернівського району.

Відповідно до вимог ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” акти органів місцевого самоврядування є обов'язковими до виконання всіма суб'єктами права на відповідній території. Єдиною підставою для їх невиконання є прийняття таких актів органами місцевого самоврядування за межами наданих ним повноважень. На даний час вказані рішення Одеської міської ради та Одеської обласної ради не визнані такими, що прийняті за межами наданих ним повноважень в судовому або в іншому порядку та є діючими.          

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади мають діяти на підставі, у спосіб та виключно в межах повноважень, передбачених Законом. Не є випадком з цього правила і Комінтернівська районна державна адміністрація Одеської області, яка в своїй діяльності має керуватися профільним законом України „Про місцеві державні адміністрації”, яким встановлений вичерпний перелік повноважень місцевих державних адміністрацій, які ними можуть бути використані під час їх діяльності.

У п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України чітко не визначено орган виконавчої влади, який тимчасово до розмежування земель, державної і комунальної власності може здійснювати повноваження щодо розпорядження землями за межами населених пунктів.

Зокрема, у вказаній нормі не міститься посилань на те, що саме державним адміністраціям як органам виконавчої влади, надано такі повноваження. З огляду на викладене, розпоряджатися земельними ділянками у спосіб, передбачений п. 12 Перехідних положень Земельного Кодексу України мають право тільки ті органи, яким профільним законом України (який регламентує їх діяльність) такі повноваження надані безпосередньо.

Однак, незважаючи на ці законні обставини, Крижанівською селищною радою Комінтернівського району Одеської області було прийняте оскаржуване рішення від 25 грудня 2003 року № 355 і ТОВ „Меркурій” був здійснений незаконний самовільний захват земель м. Одеси. Таким чином, спірна земельна ділянка площею 0, 970 га, яка розташована за адресою: м. Одеса, Дніпропетровська дорога, 99 „б” була надана ТОВ „Меркурій” в довгострокове користування на умовах оренди строком на 49 років для будівництва та експлуатації торгівельно-розважального комплексу із земель м. Одеси, які належать на праві власності територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 12 липня 2006 р. відкрито провадження в адміністративній справі № 15/255-06-6911А.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 27.09.2006 р. по справі № 15/255-06-6911А залучено до участі у справі Товариство з обмеженою відповідальністю „Меркурій” в якості другого відповідача у зв’язку з уточненням до позовної заяви та заявленим позивачем клопотанням про зміну статусу третьої особи.

Відповідачі проти позову заперечують з підстав, зазначених у запереченнях до адміністративного позову.

У зв’язку з набранням 01 вересня 2005 р. чинності Кодексом адміністративного судочинства України, господарський суд Одеської області зазначає, що згідно з п. 6 розділу VII Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України, до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішуються відповідним господарським судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому підсудність таких справ визначається Господарським процесуальним кодексом України.


Вислухав пояснення представників сторін, розглянув та дослідив всі письмові докази, які містяться в матеріалах справи, господарський суд встановив наступне.

20 липня 2001 р. Одеською міською радою прийнято рішення № 2655-ХХШ „Про погодження межі м. Одеси”, згідно якого встановлені межі міста Одеси по суміжності з Крижанівською сільською радою Комінтернівського району Одеської області: межа міста починається від автодороги Одеса-Дніпропетровськ і проходить в південно-східному напрямку по північно-східній стороні вулиці Паустовського до Дніпропетровської дороги, повертається на південний захід і по східній стороні вулиці доходить до вулиці Бочарова. Далі межа повертає на південний схід і проходить по північно-східній стороні вулиці Бочарова, і обминає багатоповерхову житлову забудову, доходить до вулиці Марсельської і по південно-західній її стороні виходить на Дніпропетровську дорогу. Потім межа повертає на південний захід і по східній стороні Дніпропетровської дороги виходить на автодорогу Одеса-Миколаїв, перетинає її і по межі земель міста доходить до Чорного моря.

Зазначене рішення Одеської міської ради від 20.07.2001 року № 2655-ХХШ „Про погодження межі м. Одеси” було затверджено рішенням Одеської обласної ради від 07.08.2001 року за № 347-ХХІП „Про межі міста Одеси” та Постановою Верховної ради України від 07.02.2002 р. № 3064- III „Про зміну меж міста Одеси Одеської області”, якою у межі міста Одеси було включено 361,0 гектара земель Крижанівської сільської ради Комінтернівського району.

25 грудня 2003 року Крижанівською сільською радою прийнято рішення „Про надання земельної ділянки ТОВ „Меркурій”, яким затверджено проект відведення земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю „Меркурій” для будівництва та експлуатації торгівельно-розвантажувального комплексу та вказаному товариству надано для будівництва та експлуатації торгівельно-розвантажувального комплексу в довгострокову оренду терміном на 49 років земельну ділянку загальною площею 0,970 га інших відкритих земель з незначним рослинним покривом за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови Крижанівської сільської ради (в межах населеного пункту). На підставі вказаного рішення сільради № 355 30 грудня 2005 р. між Крижанівською сільською радою та ТОВ „Меркурій” був укладений договір земельної ділянки № 106.

Так, позивач у позові посилається на те, що рішення Одеської міської ради № 2655-ХХШ „Про погодження межі м. Одеси” та Постанова Верховної ради України є підставою та достатньою умовою для виникнення у Одеської міської ради права власності на земельну ділянку, яка знаходилась на території Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області. При цьому позивач стверджує, що спірна земельна ділянка належить на праві власності територіальній громаді м. Одеси, але при цьому жодного належного доказу що до права власності на вищевказану земельну ділянку не надав.

Відповідно до ст. 176 Земельного Кодексу України межі адміністративно-територіальних утворень посвідчуються Державним актом України.

Як вбачається з матеріалів справі, позивач не надав правовстановлюючий документ, який підтверджує право власності територіальної громади м. Одеси на спірну земельну ділянку, а саме: Державний акт України на адміністративне-територіальне утворення, на дату прийняття відповідачем оспорюваного рішення та укладення договору оренди між відповідачами.

Більш того, згідно довідки № ІІ9-05-368 від 31.07.2006 р. Одеського обласного головного управління земельних ресурсів державний акт України на межі міста Одеси Одеській міській раді не видавався.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу, що передбачає підстави для звільнення від доказування.

Крім того, згідно зі ст. 60 Закону України „Про місцеве самоврядування” підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Однак, позивач не надав ні актів приймання-передачі документації із землеустрою станом на 25 грудня 2003 р., ні актів приймання-передачі вказаної земельної ділянки з балансу Крижанівської сільської ради на баланс Одеської міської ради, ні актів приймання-передачі земель, що відійшли у межі м. Одеса від Крижанівської сільської ради.

Також позивач вважає, що рішення Крижанівської селищної ради стосовно надання земельної ділянки ТОВ „Меркурій” не відповідає закону, але згідно ч. 5 ст. 60 Закону України „Про місцеве самоврядування”, згідно якої органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду. Так, при винесенні оскаржуваного рішення Крижанівська сільська рада діяла у межах повноважень наданих їй Законом.

Щодо приналежності переданої в оренду ТОВ „Меркурій” земельної ділянки, то на момент винесення оспорюваного рішення вищевказана земельна ділянка входила до складу земель Крижанівської сільської ради Комінтернівського району і належала на праві власності територіальній громаді с. Крижанівка, що підтверджується довідкою Комінтернівського районного відділу земельних ресурсів від 24.07.2006 р. № 13-02-328.

Таким чином, при винесенні Крижанівською сільською радою рішення № 355 від 25 грудня 2003 р. сільрада діяла у межах своїх повноважень, передбачених законом.

Крім того, позивач стверджує, що ТОВ „Меркурій” було здійснено незаконний самовільний захват земель м. Одеси. Проте, згідно ст. 1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” від 19.06.2003 р. самовільне зайняття земельних ділянок це будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації. Але ТОВ „Меркурій” отримало земельну ділянку у користування в порядку та на підставі документів, передбачених ст.ст. 123, 124, 125, 126 Земельного кодексу України. Тому у даному випадку відсутній факт незаконного самовільного захвату земель.

Також слід зазначити, що згідно листа Одеського міського управління земельних ресурсів від 21.10.2005 р. № 02-05/1688-01 під час погодження меж деякими місцевими радами та районними радами Комінтернівського і Овідіопольського районів це погодження відбулось за виконання певних умов. Зокрема, між Комінтернівською районною радою та Одеською міською радою був укладений Договір № 22-Д від 14.08.2001 р., згідно якого Одеська міська рад зобов’язалась з моменту включення території Красносільської сільської ради площею 526 га в межі м. Одеси перераховувати на поточний рахунок сільради компенсацію податків та зборів, які надходять до бюджетів вказаних рад. Проте, як вбачається з матеріалів справи, Одеська міська рада прийняті на себе зобов’язання щодо виплати нею щорічної компенсації за плату всіх видів податки, які надходили в місцевий бюджет від діяльності підприємств розташованих на землях Красносільської і Крижанівської сільських рад, а також проведення робіт по газифікації с. Крижанівка не виконала, у зв'язку з чим Крижанівською сільською радою були внесені зміни у рішення ХХІІІ від 27 липня 2001 р. „Про погодження межі міста Одеси по суміжності з Крижанівської сільською радою” та було вирішено не погоджувати межу Крижанівської сільської ради та міста Одеси згідно з описом меж, при якому зменшиться територія сільської ради на 161 га.

Надалі Комінтернівською районною радою було винесено рішення № 244-ІV від 14.09.2005 р., яким було внесено зміни в рішення № 221-ХХІП від 02 серпня 2001 р. „Про погодження межі м. Одеси по суміжності з Комінтернівським районом” і вирішено не погоджувати Комінтернівського району та міста Одеси згідно з описом меж, при якому зменшиться територія району на 887 га, в тому числі за рахунок земель Красносільської сільської ради на 526 га та Крижанівської сільської ради на 361 га, а також звернутися до Верховної ради України від імені інтересів територіальних громад Комінтернівського району з проханням внести зміни до Постанови Верховної Ради від 07.02.2002 р. „Про зміну межі міста Одеси Одеської області”, виключивши з формальної межі міста Одеси 887 га Комінтернівських земель.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи надані докази в сукупності, господарський суд Одеської області вважає, що відповідачем –сільрадою не допущено порушень норм чинного законодавства при прийнятті рішення про надання земельної ділянки ТОВ „Меркурій” в оренду, у зв'язку з чим позовні вимоги є необґрунтованими та не відповідають вимогам чинного законодавства, тому задоволенню не підлягають.


Керуючись ст. ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -


ПОСТАНОВИВ:


У задоволені позову Одеської міської ради до Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, Товариства з обмеженою відповідальністю „Меркурій” про визнання недійсними рішення та договору оренди земельної ділянки відмовити.


Постанову суду може бути оскаржено в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.


Повний текст постанови складено 28.12.2006 р.Суддя Петров В.С.