Рішення №371556

ВИЩИЙ  ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  УКРАЇНИ 

 ПОСТАНОВА         

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ         

         

24 січня 2007 р.                                                                                  

№ Б-39/131-06 

               Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

     Головуючого  -                                                      Полякова Б.М.                                                                   

     Суддів  -                                                              Ткаченко Н.Г.                                   

               Катеринчук Л.Й.

       

       за участю  представника   :   ДПІ  у Київському районі м. Харкова     -  Чернишової А.М.            

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова

на постанову господарського суду Харківської області    від 18.10.2006 р.  по справі № Б-39/131-06 за заявою Голови ліквідаційної комісії ТОВ "ЕМЄШ" до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕМЄШ" про банкрутство., -

        

                                            В С Т А Н О В И В:

04.10.2006 р. Голова ліквідаційної комісії   ТОВ   "ЕМЄШ"    звернувся з заявою до господарського суду про порушення провадження по справі Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕМЄШ" про банкрутство .

Ухвалою господарського суду  Харківської області   від                                      05 жовтня   2006 р. по справі № Б-39/131-06 було порушено провадження по справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕМЄШ", на підставі ст.51 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або  визнання його банкрутом”.

Постановою  господарського суду  Харківської області   від 18 жовтня   2006 р. по справі № Б-39/61-06 /суддя Швидкін А.О./ боржника -  ТОВ "ЕМЄШ" було визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором  банкрута ОСОБА_1, якого  зобов'язано подати до офіційного друкованого органу у п'ятиденний строк з дня прийняття постанови, оголошення про визнання  ТОВ "ЕМЄШ"  банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури з метою виявлення всіх кредиторів, докази публікації надати суду.

  В касаційній скарзі Державна податкова інспекція у Київському районі м. Харкова просить  скасувати постанову  господарського суду Харківської області   від 18 жовтня 2006 р.,  посилаючись на те, що вона  винесена з порушенням норм матеріального та  процесуального права та постановити нове рішення, яким провадження  по справі припинити.

У відзиві на касаційну скаргу    боржник -  ТОВ "ЕМЄШ"    просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувану постанову господарського суду першої інстанції  залишити без змін,  посилаючись на те, що висновки суду відповідають вимогам чинного законодавства та фактичним обставинам справи.

Заслухавши доповідь судді Ткаченко Н.Г.,  пояснення представника кредитора,  перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

        Постанова господарського суду першої інстанції мотивована тим, що   боржник  - ТОВ "ЕМЄШ"     припинив свою діяльність  та його майна недостатньо для задоволення вимог кредиторів.

Як вбачається із матеріалів справи,  заява про порушення провадження по справі про банкрутство подана ТОВ "ЕМЄШ", відповідно до вимог ст.51 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або  визнання його банкрутом”, якою передбачені особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником. Відповідно до ч.2 п.1 даної ст.51 Закону після прийняття рішення про ліквідацію до створення ліквідаційної комісії (призначення ліквідатора) заява про порушення справи про банкрутство подається власником майна боржника (уповноваженою ним особою).

Згідно ст. 51 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або  визнання його банкрутом”, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. За результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності в нього ліцензії.  Кредитори мають право заявити свої претензії до боржника, який ліквідується, в місячний строк з дня публікації оголошення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом.  

 

Поскільки власником боржника вже прийнято рішення про його ліквідацію, в даній процедурі банкрутства відсутня процедура розпорядження майном боржника то господарський суд за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, одразу визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру та призначає ліквідатора, згідно з ч. 2 ст. 51 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або  визнання його банкрутом”.

Відповідно до ч. 3  даної статті кредитори мають право заявити свої претензії до боржника, який ліквідується, в місячний строк з дня публікації оголошення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом.

На час винесення постанови про визнання боржника банкрутом в порядку ст. 51 Закону “Про відновлення платоспроможності боржника або  визнання його банкрутом”,  конкурсні кредитори у справі про банкрутство боржника, що ліквідується власником, відсутні.

Таким чином, право на оскарження постанови про визнання боржника банкрутом в порядку ст.51 Закону “Про відновлення платоспроможності боржника або  визнання його банкрутом” належить лише боржнику та ліквідатору, оскільки інших учасників справи на  час прийняття такої постанови ще немає.

Конкурсні кредитори мають  право оскаржувати тільки ті судові рішення, які приймаються судом  після публікації оголошення про визнання боржника банкрутом, який ліквідується власником  і відповідно безпосередньо стосуються їх прав та обов'язків.

Крім того,  чинним законодавством України не обмежуються повноваження податкових органів на проведення перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів                                / обов”язкових платежів / суб”ектів господарювання, які перебувають у процедурах банкрутства.

За таких обставин, касаційна скарга Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова  задоволенню не підлягає.

Постанова господарського суду Харківської області  від   18.10.2006 р. по справі № Б-39/131-06   постановлена у відповідності до фактичних обставин справи  та вимог чинного законодавства і підстав для її скасування не вбачається.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст.51 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або  визнання його банкрутом”, ст.ст.  1115, 1117- 11111, Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -

                                   

 

                              П О С Т А Н О В И В:     

Касаційну скаргу  Державної податкової інспекції у Київському районі                  м. Харкова  залишити без задоволення.

Постанову  господарського суду Харківської області  від    18.10.2006 р. по справі № Б-39/131-06   залишити без змін.

    

Головуючий -                                                                    Б.М. Поляков

Судді -                                                                               Н.Г. Ткаченко                                                                                                                                                                                                                             

                                                                                                     Л.Й. Катеринчук