Рішення №388539

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


26.01.2007 Справа № 15/68-ПН-06

Господарський суд Херсонської області у складі судді Клепай З.В. при секретарі О.С.Бєловій, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Дмитрівської сільської Ради

3-я особа на стороні позивача без самостійних вимог: Управління сільського господарства і продовольства Каховської райдержадміністрації

до Закритого акціонерного товариства "Нове життя"

про визнання права власності

за участю

представників сторін:

від позивача: Гуртовий С.А. - представник, дор. № 1 від 25.09.06р.

від відповідача: не прибули

від 3-ої особи: не прибули

          Позивач - Дмитрівська сільська рада звернулась з позовом до господарського суду, в якому просить визнати його власником внутрішньогосподарської меліоративної системи - зрошувальна мережа 39,2 км. та дощувальні машини "Фрегат" у кількості 28 штук за державою в особі Дмитрівської сільської ради.

          Відповідач відзиву на позовну заяву та витребуваних судом документів не надав, представник відповідача у судове засідання не прибув, ухвала про порушення справи, направлена на адресу, зазначену у позовній заяві, повернулась до суду з поміткою органу зв'язку про те, що адресат не числиться.

Представник 3-їособи, повідомлений належним чином про час та місце судового засідання, в засідання не з'явився, причини своєї неявки не повідомив.

Зважаючи на те, що в матеріалах справи є всі необхідні для її розгляду докази, справа розглядається за відсутності представників відповідача та третьої особи.

          Розглянувши матеріали справи та вислухавши представника позивача, суд-

встановив:

          В березні 2000 року загальні збори ЗАТ "Нове життя" вирішили створити іншу підприємницьку структуру. Станом на день розгляду справи ЗАТ "Нове життя" не ліквідовано, з Єдиного державного реєстру підприємств, організацій не виключено.

          Постановою Кабінету Міністрів № 30 від 20.08.1970 року було передано Колективному сільськогосподарському підприємству ЗАТ "Нове життя" у користування внутрішньогосподарські меліоративні системи (зрошувальна мережа 39,2 км., зрошувальних машин "Фрегат" у кількості 28 штук).

          Згідно статей 26, 27, 86 - 88, 93 Земельного Кодексу України використання земельних ділянок на яких розташовано зрошувальні системи, повинне забезпечувати технологічну цілісність роботи майнового та земельного комплексу господарства.

          Відповідно до статті 26 „Особливості експлуатації меліоративних систем у разі приватизації майна сільськогосподарських підприємств, які мають у своєму користуванні меліоративні землі" Закону України "Про меліорацію земель" від 14.01.2000 року № 1389-ІХ, у разі приватизації майна сільськогосподарських підприємств, які мають у користуванні меліоровані землі, передача меліоративних фондів власнику здійснюється відповідно до Закону України "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі" та за участю представника експлуатаційної водогосподарської організації, при цьому не допускається порушення технологічної цілісності та процесу функціонування меліоративних систем.

          Таким чином відповідач не мав права розпорядитись меліоративною системою, що знаходилась у нього на балансі та не була його власністю.

          Постановою господарського суду по справі 8/121-ап-06, залишеною без змін ухвалою Запорізького господарського апеляційного суду визнано недійсним договір від 2 червня 2003 року про передачу у власність зрошувальної мережі вартістю 112470 грн. 37 коп., який укладено між ЗАТ "Нове життя" та приватною агропромисловою фірмою "Інтеграл".

          Особливості експлуатації меліоративних систем у разі приватизації майна сільськогосподарських підприємств, які мають у своєму користуванні меліоративні землі, визначаються умовами, які розробляються спеціально уповноваженим органом виконавчої влади водного господарства з питань меліорації земель разом з іншими центральними органами виконавчої влади відповідно до їх повноважень визначених статтями 14 і 16 цього Закону та п. 21 Про врегулювання питань щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектору економіки -внутрішньогосподарські меліоративні системи, гідротехнічні споруди визначені такими, що не підлягають майновому розпаюванню. Відповідно до статті 26 Земельного Кодексу України, земельні ділянки одержані громадянами внаслідок приватизації земель державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, на яких розпайовані та функціонують меліоративні системи, використовуються спільно на підставі угод.

          Згідно затвердженого Наказу Міністерства аграрної політики України від 14 березня 2001 року М 62 Загальні положення, у разі відсутності підприємства правонаступника, внутрішньогосподарські зрошувальні і зрошувальні системи передаються сільським, селищним радам, які зобов'язані створити відповідні органи управляння ними або передати в оренду агроформуванням, що використовують спільно зазначені землі.

          Балансова вартість меліоративних фондів встановлюється комісією в складі попереднього користувача експлуатаційної водогосподарської організації представника отримувача і затверджується виконкомом сільради.

          При ліквідації підприємства внутрішньогосподарські меліоративні системи передаються на баланс сільським селищним радам, які в даному випадку зобов'язані творити відповідні органи управління ними, або передати в оренду агроформуванням, і використовують спільно зазначені землі.

          Таким чином, у відповідності до вищенаведеного - внутрішньогосподарська меліоративна система (зрошувальна мережа 39.2 кілометри) є державною власністю, та повинна бути передана безкоштовно на баланс територіальної громади с. Дмитрівка з метою використання сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності, як цілісного сільськогосподарського комплексу.

          Щодо 28 дощувальних машин, то вони не є невід'ємною частиною зрошувальної системи, можуть експлуатуватись на інших зрошувальних системах шляхом демонтування їх та переведенню на інший об'єкт, а тому нема підстав для передачі їх позивачу та визнання на них права власності позивача у складі єдиної зрошувальної системи.

          За таких умов позов підлягає частковому задоволенню.

          Керуючись ст.ст. 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

в и р і ш и в:

          1.Позов задовольнити частково.

          2.Визнати Дмитрівську сільську раду, код ЄДПРОУ 26348462, власником внутрішньогосподарської меліоративної системи - зрошувальна мережа 39,2 км., що розташована від НС №11а КМК, та належала ЗАТ "Нове життя".

          3.Стягнути з закритого акціонерного товариства "Нове життя" Херсонська область Каховський район, с. Дмитрівка, ідентифікаційний код 03786592 на користь Дмитрівської сільської ради, Каховський район Херсонська область, код ЄДРПОУ 26348462, р.р. 31427000500202 МФО 852010, УДК м. Херсон - 85грн. держмита і 118грн. витрат з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу, всього 203грн..

          4.В задоволені вимог по передачі у власність 28 дощувальних машин "Фрегат" відмовити.

          5.Накази видати після набрання рішенням законної сили.

          6.Рішення надіслати сторонам.


Суддя З.В. Клепай


Дата підписання рішення ___30.01.07р.__

відповідно до вимог ст. 84 ГПК України