Рішення №412786

У х в а л а

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

           Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України у складі:

головуючого, судді

   Синявського О.Г.,

суддів

   Пекного С.Д. і Нікітіна Ю.І.,

за участю прокурора

   Сорокіної О.А.

розглянула в судовому засіданні в м. Києві 23 січня 2007 року кримінальну справу за касаційним поданням заступника прокурора Черкаської області на вирок Городищенського районного суду Черкаської області від 6 вересня 2005 року, яким

                            ОСОБА_1,

1972 р. народження, громадянина України,

не судимого,

засуджено за ч.1 ст.164 КК України на 1 рік обмеження волі.

ОСОБА_1. на підставі ст.75 КК України звільнено від призначеного покарання з випробуванням, з іспитовим строком 1 рік і з покладенням певних обов'язків відповідно до ст.76 КК України.

         З засудженого стягнуто на користь потерпілої ОСОБА_2. 2571 грн.

В апеляційному порядку вирок не переглядався.

ОСОБА_1. засуджено за те, що він злісно ухилявся від сплати встановлених рішенням Городищенського районного суду Черкаської області від 1 серпня 1995 року коштів на утримання дітей у розмірі 1/3 частини заробітку, в результаті чого станом на 1 серпня 2005 року утворилася заборгованість по аліментам на суму 2666 грн.

У касаційному поданні прокурора поставлено питання про скасування вироку в частині цивільного позову, оскільки суд необґрунтовано стягнув з засудженого заборгованість по аліментах.

Заслухавши доповідача, прокурора, яка підтримала касаційне подання, перевіривши матеріали кримінальної справи і обговоривши доводи подання, колегія суддів вважає за необхідне касаційне подання задовольнити з наступних підстав.

 Винність ОСОБА_1. у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст.164 КК України, підтверджена сукупністю зібраних у справі, вірно оцінених та обґрунтовано покладених в основу вироку доказів, що у касаційному поданні по суті й не оскаржується.

Вивченням матеріалів справи не встановлено даних, які б свідчили про те, що у справі допущено істотні порушення кримінально-процесуального закону, які тягнуть скасування вироку в частині засудження ОСОБА_1.

Проте, задовольняючи цивільний позов ОСОБА_2. про стягнення з засудженого заборгованості по аліментах у сумі 2571 грн., суд допустився помилки.

Суд не взяв до уваги, що відповідно до вимог ст.28 КПК України, у кримінальній справі не можуть розглядатися позови про відшкодування матеріальної шкоди, що не випливають із пред'явленого обвинувачення.

Заборгованість по аліментах утворилася внаслідок невиконання рішення Городищенського районного суду Черкаської області від 1 серпня 1995 року і саме в порядку виконання цього рішення вона має бути сплачена відповідно до вимог Закону України від 21 квітня 1999 року № 606-XIV “Про виконавче провадження”.

Тому вирок щодо ОСОБА_1. в частині вирішення цивільного позову підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 394 - 396 КПК України, колегія суддів,

                                     У Х В А Л И Л А :

         касаційне подання заступника прокурора Черкаської області задовольнити.

         Вирок Городищенського районного суду Черкаської області від 6 вересня 2005 року щодо ОСОБА_1 в частині вирішення цивільного позову скасувати і провадження у справі в цій частині закрити.

         В решті вирок залишити без зміни.

С  У  Д  Д  І :

Синявський О.Г.                       Пекний С.Д.                          Нікітін Ю.І.