Рішення №415412

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

Справа № К-25107/06                                                                              

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2006 року                                                                                              м. Київ

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Цуркана М.І.  - головуючий,

Амєліна С.Є. - суддя-доповідач,

Гордійчук М.П.,

Загороднього А.Ф.,

Кобилянського М.Г.,

при секретарі Дашківської О.Є.

з участю представників сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 на ухвалу судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Житомирської області від 30 червня 2006 року в справі за позовом ОСОБА_2 до голови Житомирської міської територіальної виборчої комісії та Житомирського міського голови про визнання нечинними дій,

в с т а н о в и л а :

В касаційній скарзі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, представник позивача ставить питання про скасування ухвали судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Житомирської області від 30 червня 2006 року, якою скасовано постанову Корольовського районного суду міста Житомира від 19 червня 2006 року про задоволення позовних вимог і визнання нечинними дій голови Житомирської міської територіальної виборчої комісії ОСОБА_3 щодо оприлюднення на позачерговому засіданні сесії Житомирської міської ради протоколу Житомирської міської територіальної виборчої комісії «Про підсумки голосування та встановлення результатів виборів міського голови» від 07 червня 2006 року №17/07-06 та вручення ОСОБА_4 тимчасового посвідчення Житомирського міського голови. Оскарженою ухвалою закрито провадження у справі. Просить залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що постановою Житомирської міської територіальної виборчої комісії  від 06 червня 2006 року №15/06-06 скасовані дві постанови Житомирської міської територіальної виборчої комісії від 29 квітня 2006 року №10 «Про визнання виборів Житомирського міського голови недійсними та призначення повторних виборів».

Ухвалами Корольовського районного суду міста Житомира від 07 червня й 08 червня 2006 року, постановленими в справі за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, Житомирської обласної прогресивної соціалістичної партії України до Житомирської міської територіальної виборчої комісії про визнання нечинними дії та рішення Житомирської міської територіальної виборчої комісії від 06 червня 2006 року, задоволено заяву про забезпечення адміністративного позову - зупинено дію та накладено заборону на оприлюднення рішень та протоколів Житомирської міської територіальної виборчої комісії від 06 червня й 07 червня 2006 року, прийнятих за результатами виборів Житомирського міського голови. 

08 червня 2006 року голова Житомирської міської територіальної виборчої комісії ОСОБА_3 на позачерговому засіданні другої сесії Житомирської міської ради оприлюднив протокол Житомирської міської територіальної виборчої комісії «Про підсумки голосування та встановлення результатів виборів міського голови» від 07 червня 2006 року №17/07-06, згідно якого ОСОБА_4 обрано Житомирським міським головою, і того ж дня вручив останній тимчасове посвідчення Житомирського міського голови.

Позивач вважає дії голови Житомирської міської територіальної виборчої комісії ОСОБА_3 такими, що порушують його виборчі права та законодавство України.

На процесуальні порушення при встановлені фактичних обставин справи в касаційній скарзі не вказується.

Перевіривши правильність застосування судом норм процесуального права, правової оцінки обставин у справі колегія суддів приходить до висновку про те, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково.

Постановою судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Житомирської області від 26 червня 2006 року скасовано постанову Корольовського районного суду міста Житомира від 16 червня 2006 року в справі позовом ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, Житомирської обласної прогресивної соціалістичної партії України до Житомирської міської територіальної виборчої комісії про визнання нечинними дії та рішення Житомирської міської територіальної виборчої комісії від 06 червня 2006 року та відмовлено в задоволенні позову.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції апеляційний суд виходив з того, що оскільки постановою судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Житомирської області від 26 червня 2006 року, яка набула законної сили, фактично завершено виборчий процес, то вимоги щодо визнання нечинними дій голови Житомирської міської територіальної виборчої комісії ОСОБА_3 щодо оприлюднення на позачерговому засіданні сесії Житомирської міської ради протоколу Житомирської міської територіальної виборчої комісії «Про підсумки голосування та встановлення результатів виборів міського голови» від 07 червня 2006 року №17/07-06 та вручення ОСОБА_4 тимчасового посвідчення Житомирського міського голови є безпредметними і провадження у справі підлягає закриттю на підставі пункту 1 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України.

З такими висновками апеляційного суду неможна погодитися з таких підстав.

Вирішуючи спір, суд апеляційної інстанції обґрунтовано прийшов до висновку про, те що виборчий процес щодо обрання Житомирського міського голови закінчився.

Однак висновок про закриття провадження у справі на підставі пункту 1 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України є помилковим.

Відповідно до вказаної правової норми суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Компетенція адміністративних судів визначена законом. Зокрема, відповідно до вимог статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

В даному випадку вирішується спір фізичної особи із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його дій, який відноситься до компетенції адміністративних судів, але в порушення вимог закону апеляційний суд його не вирішив.

В той же час, з обставин справи вбачається, що оприлюдненням на позачерговому засіданні сесії Житомирської міської ради протоколу Житомирської міської територіальної виборчої комісії «Про підсумки голосування та встановлення результатів виборів міського голови» від 07 червня 2006 року №17/07-06 та врученням ОСОБА_4 тимчасового посвідчення Житомирського міського голови не порушені права ОСОБА_2, що є підставою для відмови в позові.

Керуючись статтями 223, 229, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України

п о с т а н о в и л а :

Касаційну скаргу ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 задовольнити частково.

Постанову Корольовського районного суду міста Житомира від 19 червня 2006 року та ухвалу судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Житомирської області від 30 червня 2006 року скасувати.

Ухвалити нове рішення, яким в позові ОСОБА_2 до голови Житомирської міської територіальної виборчої комісії та Житомирського міського голови про визнання нечинними дій - відмовити.

 Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України за винятковими обставинами протягом одного місяця з дня відкриття обставин.

Судді:

М.І. Цуркан   С.Є. Амєлін    М.П. Гордійчук    А.Ф.Загородній    М.Г. Кобилянський