Рішення №416450

 

                                                                                                                       К/скарга №К-474/06                                                                                                                          ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

     

01010, м.Київ, вул.Московська, 8

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.06.2006 р.  Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

головуючого                 Ланченко Л.В.

суддів                             Конюшка К.В.

                                        Нечитайла О.М.

                                        Пилипчук Н.Г.

                                        Степашка О.І.                                                                                    

при секретарі:              Баську С.С.

за участю представників:

позивача: не з'явився.

відповідача: не з'явився.

розглянувши касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м.Одеси

на постанову Апеляційного суду Одеської області від 25.10.2005 р.

у справі № 22-6017/2005

за скаргою ОСОБА_1 на дії Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси (відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (відповідач-2) щодо  відмови в призначенні  та виплаті соціальної пенсії неповнолітній дитині, -

                                                                   ВСТАНОВИВ:

                                                          

             У травні 2005 року ОСОБА_1 звернулась до суду з скаргою на неправомірні дії посадових осіб Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси та Головного Управління Пенсійного Фонду України в Одеській області у зв'язку з відмовою призначити і виплатити соціальну пенсію її неповнолітньому сину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, інваліду  дитинства 2 групи, з 26.10.2004 р. з дати висновку медико-соціальної комісії у Київському районі м.Одеси.

 

            Вимоги мотивовані тим, що відповідно до ст.96 Закону України «Про пенсійне забезпечення» при призначенні і виплаті соціальних пенсій застосовуються правила ст.ст.80-91, 102-104 цього Закону і пенсія призначається з дня звернення за нею, крім випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку - з дня встановлення інвалідності органами медико-соціальної експертизи, якщо звернення відбулося не пізніше 3 місяців з дня встановлення інвалідності. 12.11.2004 р. ОСОБА_2 звернувся до відповідача-1 з заявою про призначення соціальної пенсії у зв'язку з встановленням йому 2 групи інвалідності, який прийняв рішення про призначення соціальної пенсії з дня звернення з заявою, а не з дати висновку медико-соціальної комісії. Крім того відповідач-1 без згоди заявника перерахував пенсію сина на її соціальну картку «Приватбанка», а не за місцем проживання пенсіонера на поштове відділення №89, чим затримав виплату.

Рішенням Київського районного суду м.Одеси від 22.07.2005 р. скаргу задоволено частково. Визнано дії начальника Управління Пенсійного Фонду України у Київському районі м.Одеси Родіної О.Р. в частині порушення порядку виплати пенсії неповнолітньому ОСОБА_2 та порушення прав ОСОБА_1 при розгляді заяви від 21.01.2005 р. неправомірними. В частині вимог про визнання неправомірними дій посадових осіб ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області та призначенні і виплаті пенсії неповнолітньому ОСОБА_2 з 26.10.2004 р.- відмовлено.

Постановою Апеляційного суду Одеської області від 25.10.2005 р. рішення місцевого суду скасовано та прийнято нове, яким визнано неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови в призначенні і виплаті пенсії ОСОБА_2 з 26.10.2004 р. Зобов'язано відповідача-1 призначити і виплачувати пенсію ОСОБА_2 з 26.10.2004 р.

На постанову суду апеляційної інстанції відповідачем-1 подано касаційну скаргу, у якій  ставиться питання про його скасування та прийняття нового рішення про відмову в задоволенні скарги, з підстав  неправильного застосування норм матеріального права.

Касаційна скарга мотивована тим, що заява про призначення пенсії від  ОСОБА_2 надійшла 12.11.2004 р. Оскільки ця пенсія є соціальною, не відноситься до видів пенсій визначених ст.83 Закону України «про пенсійне забезпечення», а тому датою її призначення  є дата подання заяви до органу, який призначає пенсії.

Позивач у запереченнях на касаційну скаргу просила касаційну скаргу залишити без задоволення, постанову апеляційного суду без змін.

Сторони у судове засідання касаційної інстанції не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Справа розглянута відповідно до вимог ч.4 ст.221 КАС України.

Перевіривши у відкритому судовому засіданні повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Як встановлено у справі, відповідно до висновку медико-соціальної експертизи від 26.10.2004 р. ОСОБА_2 встановлена друга група інвалідності.

12.11.2004 р. ОСОБА_2 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси  з заявою про призначення соціальної пенсії у зв'язку з встановленням йому 2 групи інвалідності.

Відповідно до ч.1 ст.93 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції яка діяла на час виникнення спору) соціальні пенсії призначаються і виплачуються непрацюючим громадянам при відсутності права на трудову пенсію, а саме інвалідам 1 і П груп, у тому числі інвалідам з дитинства, а також інвалідам Ш групи.

Як передбачено ст.83 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку, зокрема, згідно п.«а» цієї статті пенсії за віком та по інвалідності призначаються з дня досягнення пенсійного віку або відповідно встановлення інвалідності органами медико-соціальної експертизи, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку або встановлення інвалідності.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд апеляційної інстанції, правильно оцінивши обставини справи, з дотриманням норм матеріального та процесуального права, дійшов висновку про неправомірну бездіяльність відповідачів щодо відмови в призначенні і виплаті пенсії ОСОБА_2 з 26.10.2004 р. та про зобов'язання їх здійснити таке призначення та провести виплату.

Доводи касаційної скарги не беруться до уваги, оскільки вони не спростовують фактичних обставин справи,  встановлених судом.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

Враховуючи викладене, суд касаційної інстанції не вбачає  підстав для задоволення касаційної скарги та скасування рішення апеляційної інстанції.

           Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

 УХВАЛИВ:

            Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м.Одеси залишити без задоволення, а постанову  Апеляційного суду Одеської області від  25.10.2005 р. - без змін.

             

            Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України за винятковими обставинами протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.

     

                               Головуючий                     (підпис)                                  Л.В.Ланченко 

                                 Судді                               (підпис)                                  К.В.Конюшко

                                                                          (підпис)                                 О.М.Нечитайло  

                                                                          (підпис)                                 Н.Г.Пилипчук                      

                                                                          (підпис)                                 О.І.Степашко

Повний текст ухвали складено 27.06.2006 р.

 

Згідно з оригіналом:

Суддя Вищого адміністративного суду України                                      Л.В.Ланченко