Рішення №425414

У х в а л а

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

7 лютого 2007 року                                                                                                 м. Київ

Колегія суддів Судової палати у цивільних справах

Верховного Суду України в складі:

            головуючого             Гнатенка А.В.,

суддів:                       Косенка В.Й.,                     Берднік І.С.,

                                                Гуменюка В.І.,                    Данчука В.Г.,-

розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Тетіївського районного споживчого товариства, третя особа - Тетіївська районна державна адміністрація, про захист права власності та визнання недійсним Статуту Тетіївського районного споживчого товариства, за касаційною скаргою ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на ухвалу апеляційного суду Київської області від 12 січня 2006 року,

 

в с т а н о в и л а:

У грудні 2002 року ОСОБА_1 і ОСОБА_2 звернулися в суд із позовом до Тетіївського районного споживчого товариства про захист права власності та визнання недійсним Статуту Тетіївського районного споживчого товариства від 6 травня 1999 року.

Рішенням Тетіївського районного суду Київської області від 16 січня  2003 року вказаний позов задоволено та постановлено визнати за ОСОБА_1 і ОСОБА_2 право на пай у майні, яке належало на праві колективної власності Тетіївському районному споживчому товариству; визнати неправомірним Статут Тетіївського районного споживчого товариства та скасувати його державну реєстрацію (реєстраційний НОМЕР_1), проведену 6 травня 1999 року Тетіївською районною державною адміністрацією.

Не погодившись із таким рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 оскаржили його в апеляційному порядку.

Ухвалою апеляційного суду Київської області від 12 січня 2006 року відмовлено в прийнятті апеляційної скарги ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на рішення Тетіївського місцевого суду Київської області від 16 січня 2003 року.

У поданій до Верховного Суду України касаційній скарзі ОСОБА_3 та ОСОБА_4, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просять скасувати ухвалу суду апеляційної інстанції.

Заслухавши доповідь судді Верховного Суду України, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в скарзі доводи, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Відмовляючи в прийнятті апеляційної скарги ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на рішення Тетіївського місцевого суду Київської області від 16 січня 2003 року, апеляційний суд виходив із того, що права та обов'язки апелянтів не вирішувались при ухваленні названого рішення - визнання Статуту Тетіївського районного споживчого товариства неправомірним і скасування його державної реєстрації не обмежують їхніх прав.

З такими висновками апеляційного суду погодитися не можна, оскільки суд дійшов їх у порушення норм цивільного процесуального права.

Відповідно до ч. 1 ст. 292 ЦПК України сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Як убачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 та ОСОБА_4, які звернулися до суду з апеляційною скаргою, хоча й не були стороною у справі та участі в її розгляді не приймали, проте є членами Тетіївського районного  споживчого товариства, Статут якого суд першої інстанції визнав неправомірним і скасував його державну реєстрацію (а.с. 66-68).

Тому відмова апелянтам у прийнятті апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції з тих підстав, що ці особи не брали участі у справі та не є сторонами в ній, а тому не мають права на його оскарження, не ґрунтується на вимогах закону.

За таких обставин, оскільки судом апеляційної інстанції порушені норми процесуального права, ухвала апеляційного суду підлягає скасуванню з направленням справи на новий апеляційний розгляд.

Керуючись ст.ст. 336, 338 ЦПК України, колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України

у х в а л и л а:

Касаційну скаргу ОСОБА_3 та ОСОБА_4 задовольнити.

Ухвалу апеляційного суду Київської області від 12 січня 2006 року скасувати.

Справу передати до апеляційного суду Київської області для вирішення питання про прийняття апеляційної скарги ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на рішення Тетіївського районного суду Київської області від 16 січня 2003 року.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий                                                            А.В. Гнатенко

Судді:                                                                       В.Й. Косенко

І.С. Берднік
В.І. Гуменюк

В.Г. Данчук