Рішення №435044

Справа № 22-10307 2006 р. Категорія 44

Головуючий у 1 інстанції Сазонова М.Г. Доповідач Постолова В.Г.

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

6 грудня   2006 року                  Апеляційний суд Донецької області

в складі:

Головуючого : Бугрим Л.М.

Суддів: Постолової В.Г.,   Звягінцевої О.М.

при секретарі Ставріновій Ю.М.

за участю представника  ВАТ „ Донбасенерго" Руденко Л.М. Розглянувши у відкритому судовому  засіданні в місті Донецьку апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства „ Донбасенерго"      на рішення Старобеиіівського районного суду Донецької області   від 7 вересня    2006 року в справі за позовом ОСОБА_1 до відкритого акціонерного товариства „ Донбасенкрго", Донецького обкому профспілки робітників енергетики і електричної промисловості, про стягнення витрат на оплату житлово-комунальних послуг

ВСТАНОВИВ:

В липні 2001 року ОСОБА_1 пред*явила в суд позов до Старобешівської ТЕС , Донецького обкому профспілки робітників енергетики і електротехнічної промисловості про стягнення витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Ухвалою Старобешівського районного суду Донецької області від 11 червня 2003 року   замінено неналежного відповідача Старобешівський ТЕС на належного відповідача ВАТ „ Донбасенерго".

Рішенням Старобешівського районного суду Донецької області від 12 червня 2003 року залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Донецької області від 2 жовтня 2003 року позивачці поновлено строк звернення до суду, позов задоволено і стягнуто з ВАГ „Донбасенерго" на її користь грошову компенсацію понесених витрат на оплату жиглово-колмунальних послуг в сумі 3179 грн.

Ухвалою Верховного Суду України від 14 червня 2006 року  рішення Старобешівського районного суду Донецької області від 12 червня 2003 року та ухвалу Апеляційного суду Донецької області від 2 жовтня 2003 року скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Рішенням Старобешівського районного суду Донецької області від 7 вересня 2006 року позов задоволено, стягнуто на користь ОСОБА_1 з ВАТ „ Донбасенерго" вартість фактично сплачених комунальних послуг у розмірі 3179 грн, та судовий збор у   розмірі 51 грн.

В апеляційній скарзі ВАТ „ Донбасенерго" просить скасувати рішення суду , посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, а саме вказують на те, що санаторій - профілакторій „Енергетик" фінансувався за рахунок коштів Фонда соціального страхування України, крім того в рішеннях вищого органу товариства та в колективній угоді покриття затрат на компенсацію витрат по оплаті житла з безоплатним опалюванням та освіщенням робітникам санаторія-профілакторія не передбачалося.

Судом при розгляді справи встановлено, що позивачка ОСОБА_1 з 20 грудня 1960 року по 23 березня 1994 року працювала медичною сестрою санаторію-профілакторію „ Енергетик" Старобешівської ТЕС ВАТ „Донбасенерго" та відповідно з наказом НОМЕР_1 була звільнена з роботи у зв*язку з виходом на пенсію. Позивачка мешкає АДРЕСА_1, що підтверджується довідкою виконкому Новосвітської селищної ради. В період з грудня 1997 року по березень 2000 року нею було сплачено за комунальні послуги та електричну енергію 3179 грн. Задовольняючи позовні вимоги суд виходив з того, що позивачка відповідно до підпункту 8.10 п.8 Інструкції „ Про порядок забезпечення безоплатними квартирами з опаленням і освітленням педагогічних, медичних, ветеринарних, культурно-освітніх працівників і кіномеханіків " від 21.09.1988 року за № 10-07 має право як медичний працівник , що вийшла на пенсію і яка проживає в сільській місцевості на безоплатне користування квартирою з опаленням і освітленням.

Заслухавши доповідача, пояснення представника відповідача , перевіривши матеріали цивільної справи та доводи апеляційної скарги , апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду підлягає скасуванню з постановою нового рішення за таких підстав.

Задовольняючи позовні вимоги позивачки про стягнення витрат на оплату житлово-комунальних послуг суд виходив з того, що позивачка користується пільгою передбаченою п "ї" ст.77 Основ законодавства України про охорону здоровая ( в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) та Інструкцією „ про порядок забезпечення безоплатними квартирами з опаленням і освітленням педагогічних, медичних, ветеринарних , культурно-освітніх працівників і кіномеханіків" від 21 вересня 1988 року за № 10-07.

Проте з вказаним висновком суду погодитися не можна, оскільки він ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права , що відповідно до ч.І п.4ст. 309 ЦПК України є підставою для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення.

Встановлено, що позивачка ОСОБА_1 з 20 грудня 1960 року по 23 березня 1994 року працювала медичною сестрою санаторію- профілакторію „ Енергетик" Старобешівської ТЕС ВАТ „Донбасенерго" та відповідно з наказом НОМЕР_1 була звільнена з роботи у зв*язку з виходом на пенсію.

Позивачка мешкає АДРЕСА_1, що підтверджується довідкою виконкому Новосвітської селищної ради і в період з грудня 1997 року по березень 2000 року нею було сплачено за комунальні послуги та електричну енергію 3179 грн.

Згідно ст.. 70 ЖК України спеціалісти, які працюють і проживають у сільській місцевості, поза населеними пунктами ( а в установлених законодавством Союзу PC? випадках- у селищах) , користуються безплатно жилим приміщенням з опаленням і освітленням.

Пунктом ,,'ї" ст. 77 Основ законодавства України про охорону здоров*я від 19.11,1992 року ( в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) передбачалось, що право на безплатне користування квартирою з опаленням і освітленням мають ті медичні і фармацевтичні працівники, хто проживає в сільській місцевості.

Право на таку пільгу пенсіонерів, які раніше проживали і працювали медичними і фармацевтичними працівниками в селах та селищах і продовжують проживати у цих. населених пунктах після виходу на пенсію, було передбачено лише з прийняттям Закону України „ Про внесення змін до статті 77 Основ законодавства України про охорону здоров*я" від 2.06.2005 року, який набрав чинності з 1.01.2006 року . Вбачається, що позивачкою пред*явлені позовні вимоги про стягнення витрат по оплаті житлово- комунальних послуг за період з грудня 1997 року по березень 2000 року . Оскільки на час виникнення спірних правовідносин у позивачки, яка є пенсіонеркою і проживає в сільській місцевості не виникло права на безоплатне користування квартирою з опаленням і освітленням , апеляційний суд вважає за необхідне скасувати рішення суду та постановити нове рішення про відмову у задоволені позовних вимог. Доводи апеляційної скарги щодо повного фінансування санаторію-профілакторію „Енергетик" за рахунок коштів Фонду соціального страхування не знайшли свого підтвердження, оскільки санаторій- профілакторій ,, Енергетик" Старобешівської ТЕС частково фінансувався за рахунок коштів Фонду соціального страхування до 31.12.2002 року згідно Положення про порядок фінансування санаторіїв- профілакторіїв га оздоровлення в них за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду від 28.12.1994 року № 46 та Інструкції про порядок часткового фінансування санаторіїв за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду від 19.09.2001 року № 37 , при цьому кошти Фонду витрачались тільки на харчування, лікування, культурне обслуговування осію, які оздоровлювались та заробітну плату працівників санаторіїв-профілакторіїв.

Керуючись ст. 307, 309, 314,316 ЦПК України апеляційний суд, -

ВИРІШИВ :

Апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства „ Донбасенерго" задовольнити .

Рішення Старобешівського районного     суду  Донецької області     від  7 вересня 2006 року   скасувати.

В задоволені позовних вимог позовом ОСОБА_1 до відкритого акціонерного товариства „ Донбасенкрго", Донецького обкому профспілки робітників енергетики і електричної промисловості, яро стягнення витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Рішення    набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двох місяців з дня набрання законної сили.