Рішення №453979

№ 2-а-5-226/2007 року

            Центральний районний суд м. Миколаєва

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М                           У К Р А Ї Н И

                                                                                                                                            

24 січня 2007 року

Центральний районний суд міста Миколаєва

У складі : головуючого - судді  Алєйнікова В.О.

при секретарі                               Гуковій В.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Миколаєві вдмінітсративну справу за позовом  

ОСОБА_1 до Управління Міністерства Внутрішніх Справ України у Миколаївській області про визнання дій неправомірними, відшкодування моральної шкоди, -

В с т а н о в и в              :

ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до першого Управління Міністерства Внутрішніх Справ України у Миколаївській області.

У своєму позові позивачка зазначила, що 26 липня 2006 року звернувся до відповідача із заявой-повідомленням пр злочин, проте процесуальне рішення за її заявою не прийняте.

Позивачка просила про визнання таких дій неправомірними та покладення на відповідачів обов'язку щодо розгляду його звернення у передбаченому Кримінально-процесуальним Кодексом України порядку, а також про стягнення на її користь 1.500 грн. на вішкодування завданої їй моральної шкоди.

Протягом судового засідання представник позивача позов підтримав та наполягав на його задоволенні.

Представник відповідача у судовому засідання вважала позов таким, що не підлягає задоволенню, вказуючи, що заява позивачки на час розгляду справи розглянута та по ній прийняте процесуальне рішення.

Після вислуховування сторін та дослідження письмових матеріалів справи суд дійшов такого.

Матеріалами справи встановлено, та сторони не заперечують проти того, що дійсно 26 липня 2006 року позивачка звернулась із заявою про скоєння злочину.

Проте, з наданої відпрвідачем копії постанови про порушення кримінальної справи вбачається, що 22 січня 2006 року на підставі згаданої заяви кримінальна справа порушена.

Діяльність же органів дізнання, попереднього слідства і прокуратури щодо порядку провадження у кримінальних справах, а також  діяльність  інших  учасників кримінального процесу /зокрема - потерпілих/ з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів регламентується відповідно до статті 1 Кримінально-процесуального  кодексу України саме цим Кодексом.

Отже, захист прав і свобод позивачки може здійснюватись лише у порядку,  встановленому КПК України, оскільки діяльність   посадових  осіб  має  свої особливості,  не належить до сфери управлінської і  не  може  бути предметом  оскарження  в  порядку адміністративного судочинства.

КПК України ж, зокрема, статті частина 5 та 6 статті 234,  частини 2 та 3 статті 236,  передбачають, що дії слідчого та прокурора можуть бути оскаржені до суду, але такі скарги  розглядаються судом першої  інстанції при  передньому розгляді справи або при розгляді її по суті.

Такий порядок, відповідно до офіційного тлумачення, що надане рішенням від 21 травня 2001 року  Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Уповноваженого      Верховної Ради України з прав людини щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень абзаців третього,  четвертого, п'ятого статті 248-3 Цивільного        процесуального кодексу України та за конституційними зверненнями громадян ОСОБА_2  і ОСОБА_3 щодо офіційного тлумачення положення абзацу четвертого статті 248-3 Цивільного процесуального кодексу України (справа щодо конституційності статті 248-3 ЦПК України) є відповідним статті 55 Конституції України та забезпечує громадянину надійний інститут судового контролю за досудовим слідством.

За такого захист прав позивачки може бути здійсненим лише в порядку, що встановлений Кримінально-процесуальним законодавством; захист її прав в межах провадження по адміністративній справі не є можливим.

Отже, у задоволенні поданого позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 9, 11, 158-163 КАСУ, суд, -

П О С Т А Н О В И В                                                :

 

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Міністерства Внутрішніх Справ України у Миколаївській області про визнання дій неправомірними, відшкодування моральної шкоди - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного адміністративного суду через Центральний районний суд міста Миколаєва протягом 10 днів.

СУДДЯ                                                              =АЛЄЙНІКОВ В.О.=